Yaponiya Cənubi Koreyaya nota verib
Yaponiya mübahisəli Takesima adaları yaxınlığında hərbi təlimlər keçirdiyinə görə Cənubi Koreyaya etiraz notası göndərib.
Bu barədə xarici KİV-ə istinadən xəbər verir.
Məlumata görə, Cənubi Koreyanın Yaponiyadakı səfirliyinin nümayəndəsinə bu cür hərəkətlərin tamamilə yolverilməz və son dərəcə təəssüf doğurduğu bildirilib.
Qeyd edək ki, bundan əvvəl “Yonhap” informasiya agentliyi mənbələrinə istinadən bu bölgədə hərbi manevrlərin keçirildiyini məlumat verib.
Takesima (Tokto) ümumi sahəsi 0,188 kvadratkilometr olan kiçik adalar qrupudur. Adalar Koreya yarımadasının şərqində yerləşir. Bu yaşayış olmayan qayalıq ərazilər 1945-ci ildən beynəlxalq mübahisə obyektinə çevrilib. Hazırda adalara Cənubi Koreya Silahlı Qüvvələri nəzarət edir.

Япония выразила протест Южной Корее из-за учений у спорных островов
Как передает Median.Az со ссылкой на зарубежные СМИ, представителю южнокорейского посольства в Японии было заявлено, что подобные действия "абсолютно неприемлемы и крайне прискорбны".
О проведении военных маневров в этом районе ранее со ссылкой на источники сообщило агентство Yonhap.
Такэсима (Токто) – это группа небольших островов общей площадью 0,188 кв. км, расположенных к востоку от Корейского полуострова. Эти необитаемые скалистые территории стали предметом международного спора после 1945 года. В настоящее время острова контролируются ВС Южной Кореи.скачать dle 11.3