Azərbaycan Mərkəzi Bankı süni intellektdən istifadə edəcək
Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) 2024-cü ildə qarşısına qoyduğu hədəflərdən biri analitik təhlillər və iqtisadi modellərdə süni intellektin istifadəsini nəzərdən keçirməklə makroiqtisadi proqnozvermə qabiliyyətinin təkmilləşdirilməsidir.
Bu barədə AMB-nin 2024-cü il üçün pul siyasətinin əsas istiqamətləri barədə Bəyanatında bildirilir.
“Əsas məqsəd pul siyasəti qərarlarını nəzəri və ekonometrik cəhətdən adekvat modellərin nəticələrini nəzərə almaqla qəbul etməkdir. Model aparatı yerli və xarici ekspertlərin makroiqtisadiyyat və kəmiyyət metodları üzrə son elmi araşdırmaları, mərkəzi bankların qabaqcıl təcrübələri əsasında təkmilləşdiriləcək. Alternativ statik göstəricilər genişləndiriləcək, makroiqtisadi məlumatlardan təşkil olunmuş irihəcmli verilənlər bazasının formalaşdırılması davam etdiriləcək”, - deyə Bəyanatda qeyd olunub.скачать dle 11.3

Центробанк планирует использовать ИИ
Одной из целей, поставленных Центральным банком Азербайджана (ЦБА) на грядущий год, является улучшение макроэкономического прогнозирования за счет рассмотрения возможности использования искусственного интеллекта (ИИ) в анализе и экономических моделях.
Об этом говорится в заявлении структуры об основных направлениях денежно-кредитной политики на 2024 год.
"Основная задача заключается в принятии решений по денежно-кредитной политике, учитывая результаты теоретически и эконометрически адекватных моделей. Модельный аппарат будет усовершенствован на основе последних научных исследований в области макроэкономики и количественных методов, проведенных азербайджанскими и зарубежными экспертами, а также на основе передового опыта центральных банков. Будут расширены альтернативные статические показатели, а также продолжится формирование крупной базы микроэкономических данных", - отмечается в сообщении.скачать dle 11.3