Ermənistana köçən Rusiya vətəndaşları və ermənilər ölkəni kütləvi şəkildə tərk edirlər?
Ötən il Rusiya-Ukrayna münaqişəsinin başlanmasından və xüsusilə Rusiyaya qarşı irimiqyaslı sanksiyalardan sonra xeyli sayda Rusiya vətəndaşı ölkəni tərk etmək məcburiyyətində qalıb və onların əksəriyyəti Ermənistanda məskunlaşıb.
Bu barədə Ermənistanın “168 Jam” nəşrində dərc olunan məqalədə deyilir.
“Onlardan bəziləri bizneslərini köçürüb Ermənistanda fəaliyyətə başlayıblar ki, bu da həm istehlak tələbinin artmasına, həm də bəzi sənaye sahələrində qeydə alınan yüksək iqtisadi artıma öz töhfəsini verib. Lakin bu il Rusiya vətəndaşlarının axını dayanıb. Ölkəyə köçənlər isə tədricən oranı tərk etməyə başlayıblar. Bəziləri, çox güman ki, geri qayıdıb, digər hissəsi isə başqa ölkələrə getməyi seçib.
Ermənistanı tərk etməyin səbəbləri müxtəlifdir, sosial-iqtisadidən tutmuş siyasiyə qədər. Təkcə mənzil kirayələri deyil, həm də istehlak mallarının qiymətləri çox yüksəkdir. Həmçinin Ermənistanı tərk etməyin səbəblərindən biri də yəqin ki, Ermənistan hakimiyyətinin apardığı anti-Rusiya siyasəti və ruslara qarşı mənfi əhvali-ruhiyyənin formalaşmasıdır”, - deyə məlumatda qeyd olunub.
Rəsmi məlumatlara görə, bu il Ermənistana 1 459 000 Rusiya vətəndaşı daxil olub. Ermənistanı tərk edənlərin sayı isə təxminən 1 469 000 nəfər olub.
“Bu o deməkdir ki, ötən il Ermənistana köçüb məskunlaşanların bir qismi artıq gedib. Bununla belə, gedən rusiyalıların yerini hindistanlılar tutur. Ötən ilin on ayında Ermənistana gələn Hindistan vətəndaşlarının sayı təxminən 16 700 nəfər olubsa, bu il onların sayı artaraq 42 800 nəfərə çatıb.
Bundan əlavə, respublika vətəndaşları Ermənistanı tərk edirlər. Gedənlərin sayı artır. Bu o deməkdir ki, hakimiyyət yüksək iqtisadi artım templərindən və yaxşı yaşayış şəraitinin yaradılmasından nə qədər danışsa da, miqrasiya nəinki davam edir, həm də kifayət qədər yüksək templərə çatır”, - deyə məqalədə deyilir.

Релоканты и армяне массово покидают Армению?
После начала российско-украинского конфликта и особенно широкомасштабных санкций против России в прошлом году большое количество российских граждан были вынуждены покинуть страну и некоторые из них разместились в Армении.
Об этом говорится в статье, опубликованной в армянском издании "168 жам".
"Некоторые из них также перенесли свой бизнес и начали работать из Армении, что способствовало как увеличению потребительского спроса, так и высокому экономическому росту, зафиксированному в некоторых отраслях. Однако в этом году поток российских граждан прекратился. Релоканты постепенно начали уезжать. Часть, вероятно, вернулась, другая часть предпочла уехать в другие страны.
Причины отъезда из Армении разные, начиная от социально-экономических, заканчивая политическими. Слишком высока не только арендная плата за квартиры, но и цены на потребительские товары. Также одной из причин выезда из Армении, вероятно, является проводимая властями Армении антироссийская политика и формирование негативных настроений по отношению к россиянам", - отмечается в информации.
По официальным данным, в этом году в Армению въехали 1 459 000 граждан России. Число покинувших Армению составило почти 1 469 000 человек.
"Это означает, что часть тех, кто переехал и обосновался в Армении в прошлом году, уже успел уехать.
Однако на смену уезжающим россиянам приходят индийцы. За десять месяцев прошлого года количество приехавших в Армению граждан Индии составило почти 16 700. В этом году их число достигло 42 800.
Помимо этого, Армению продолжают покидать граждане республики. Число уезжающих продолжало расти. А это значит, что сколько бы власти ни говорили о высоких темпах экономического роста и создании хороших условий для жизни, миграция не только сохраняется, но и достигает достаточно высоких темпов", - говорится в статье.скачать dle 11.3