Mətbuat Şurası: “Fransa mediasında azərbaycanlı jurnalistlərə qarşı kampaniya yolverilməzdir”
Azərbaycan Mətbuat Şurası Fransa mediasında azərbaycanlı jurnalistlərə qarşı aparılan kampaniyanı pisləyən bəyanat yayıb.
Bəyanatda qeyd edilib ki, Fransa mediasında azərbaycanlı jurnalistlərə qarşı kampaniyanın aparılması yolverilməzdir.
Fransa mediasında Azərbaycan Dövlət İnformasiya Agentliyinin (AZƏRTAC) əməkdaşlarına qarşı aparılan qarayaxma kampaniyası bütün etik qaydalara və dəyərlərə zidd miskin davranışdır. Bu cür qəbuledilməz yanaşma tərzi söz azadlığının məhdudlaşdırılmasına uğursuz bəraət qazandırmaq istəyindən, cılızlıqdan başqa bir şey deyil.
Məlum olduğu kimi, AZƏRTAC-ın əməkdaşı Aygün Hüseynova bu il dekabrın 3-də yerli əhalinin azadlıq hərəkatını işıqlandırmaq üçün fransız müstəmləkəsi Yeni Kaledoniyaya ezam edilib. Lakin hava limanında onun əraziyə girişinə imkan verilməyib, guya vizasının olmaması bəhanə gətirilib. Jurnalist həbslə hədələnərək, üçüncü ölkəyə yola salınıb. Belə qanunsuzluq əməli Azərbaycan mediasında ciddi narazılıq doğurub və ölkəmizin media qurumları etiraz bəyanatları yayıblar.
Görünür, bütün bunlar, həmçinin Yeni Kaledoniyadakı yolverilməz davranışın dünya mediasında geniş əks-səda doğurması Fransanın hakim dairələrini “arqument” axtarışına sövq edib. AZƏRTAC-ın əməkdaşlarına qarşı “qara piar” kampaniyasının aparılmasını, onlara “casus” damğasının vurulmasını yalnız bu cür qiymətləndirmək mümkündür.
Mətbuat Şurası bəyan edir ki, ölkəmizin media nümayəndələrinin fəaliyyətində heç bir qanunsuzluq əməli olmayıb. Onların Yeni Kaledoniya xalqının azadlıq mübarizəsini işıqlandırmaq istəklərində əsaslandırılmış bəşəri və ictimai motiv var. Yeni Kaledoniya polisinin bunu nəzərə almaması, jurnalistlərimizin fəaliyyətlərinə süni əngəl yaratması fundamental insan hüquq və azadlıqlarının tərkib hissəsi sayılan söz azadlığına aşkar sayğısızlıqdır. Nəzərə alaq ki, jurnalistimizə qarşı haqsızlıq Kaledoniya İttifaqı siyasi partiyasının prezidenti Daniel Qoa tərəfindən də pislənilib, media təmsilçilərimizə dəstək ifadə olunub.
Belə bir durumda Fransa mediasında azərbaycanlı jurnalistləri gözdən salmaq cəhdi bir daha təsdiq edir ki, ölkə hökuməti özünün despotik mahiyyətini ört-basdır etmək niyyətindədir. Məqsəd bəllidir: müstəmləkə boyunduruğunda olan xalqlar, o cümlədən Yeni Kaledoniya xalqı ilə bağlı həqiqətlərin yayılmasının qarşısını almaq.
Azərbaycan Mətbuat Şurası AZƏRTAC-ın əməkdaşlarına qarşı Fransa mediasında aparılan qarayaxma kampaniyasını, təxribat xarakterli bilgilərin yayılmasını qətiyyətlə pisləyir. Şura bunu antidemokratik addım, azad sözə münasibətdə dözümsüzlük sayır və bildirir ki, belə yanaşma həm etik dəyərlərə, həm də Fransa dövlətçiliyinin tarixi mütərəqqi mahiyyətinə ziddir.
Çox təəssüf ki, ölkənin hazırkı Prezidenti Emmanuel Makron və onun avtokratiyaya yuvarlanmış administrasiyası söz azadlığı müstəvisindəki primitiv siyasi oyunların ölkəyə vurduğu zərəri düşünməyəcək qədər iflic vəziyyətdədir. Şura dünyanın media ictimaiyyətini Fransa hakimiyyətinin yolverilməz əməllərinə münasibətdə həmkar təəssübkeşliyinə, etiraz səsini ucaltmağa çağırır.скачать dle 11.3

Совет прессы: Проведение во французских СМИ кампании против азербайджанских журналистов неприемлемо
Проводимая во французских СМИ клеветническая кампания против сотрудников Азербайджанского государственного информационного агентства (АЗЕРТАДЖ) является жалким поведением, противоречащим всем этическим нормам и ценностям. Подобный неприемлемый подход является ни чем иным, как тщетной попыткой оправдать ограничение свободы слова и проявлением слабости.
Об этом говорится в заявлении Совета печати Азербайджана.
"Как известно, сотрудница АЗЕРТАДЖ Айгюн Гасанова 3 декабря текущего года была командирована во французскую колонию Новая Каледония для освещения освободительного движения местного населения. Однако в аэропорту ее не пропустили на территорию якобы из-за отсутствия визы. Журналистке угрожали арестом и выслали в третью страну. Данное противоправное действие вызвало серьезное недовольство в азербайджанских СМИ, а медиаструктуры Азербайджана распространили протестные заявления.
Видимо, все это, а также тот факт, что неприемлемые действия в Новой Каледонии широко освещались в мировых СМИ, побудило французские правящие круги броситься на поиски "аргумента". Только так можно расценить кампанию черного пиара, развязанную в отношении сотрудников АЗЕРТАДЖ, и их клеймение в качестве "шпионов".
Совет печати заявляет, что представители СМИ нашей страны не допускали в своей деятельности никаких незаконных действий. В их желании осветить борьбу народа Новой Каледонии за свою свободу присутствуют обоснованные общечеловеческие и социальные мотивы. Неспособность полиции Новой Каледонии принять это во внимание и искусственное препятствование деятельности азербайджанских журналистов является явным пренебрежением свободой слова, которая считается неотъемлемой частью основных прав и свобод человека. Стоит учитывать, что несправедливость, совершенную в отношении азербайджанской журналистки в Новой Каледонии, осудил в своем заявлении даже председатель политической партии "Каледонский союз" Даниэль Гоа, выразивший поддержку нашим представителям СМИ.
В такой ситуации попытка дискредитации азербайджанских журналистов во французских СМИ еще раз подтверждает намерение правительства страны скрыть свою деспотичную сущность. Цель ясна: предотвратить распространение правды о народах, находящихся под колониальным гнетом, включая народ Новой Каледонии.
Совет печати Азербайджана решительно осуждает клеветническую кампанию, проводимую во французских СМИ против сотрудников АЗЕРТАДЖ, распространение провокационной информации. Совет считает это антидемократическим шагом, нетерпимостью к свободе слова и заявляет, что такой подход противоречит как этическим ценностям, так и исторически прогрессивному характеру французской государственности.
К сожалению, нынешний Президент страны Эммануэль Макрон и его администрация, докатившиеся до автократии, настолько парализованы, что не могут предусмотреть ущерб, наносимый стране примитивными политическими играми в сфере свободы слова. Совет призывает мировое медиасообщество возвысить свой протестный голос в отношении недопустимых действий французских властей", - сказано в заявлении.скачать dle 11.3