16.11.2023 19:34 3 042
Məlumata görə, senatorlar ABŞ Prezidentinə Azadlığa Dəstək Aktına Azərbaycana hərbi yardımı qadağan edən 907-ci düzəlişdən yan keçməyə imkan verməyən C.3000 sənədinə səs veriblər.
Layihə Nümayəndələr Palatası tərəfindən qəbul edilsə və Ağ Evin rəhbəri tərəfindən imzalansa, ABŞ Prezidenti 907-ci düzəlişdən yan keçə bilməyəcək. Nəticə etibarilə o, 2024-2025-ci illərin büdcə ayırmalarından Azərbaycana yardım üçün maliyyə ala bilməyəcək.
Qeyd edək ki, 907 saylı düzəlişə əsasən, ABŞ hökumətinin Azərbaycanın rəsmi strukturlarına yardım göstərməsi qadağandır. Bu düzəliş Konqresin 2001-ci ildə verdiyi səlahiyyətlərə uyğun olaraq, 2002-ci ildən bəri hər il ABŞ Prezidenti tərəfindən dayandırılır.

Сенат США принял акт, запрещающий военную помощь Азербайджану
Как сообщается со ссылкой на сайт верхней палаты Конгресса США, сенаторы проголосовали за документ C.3000, который не позволяет американскому президенту обойти 907-ю поправку к "Закону о поддержке свободы", запрещающую военную помощь Азербайджану.
Если проект будет принят Палатой представителей и подписан главой Белого дома, президент США не сможет обходить 907-ю поправку и получать финансирование для помощи Азербайджану из бюджетных ассигнований на 2024-2025 годы.
Отметим, что, согласно 907-й поправке, правительству США запрещается оказывать помощь официальным структурам Азербайджана. Действие этой поправки приостанавливалось президентом США с 2002 года на ежегодной основе, в соответствии с полномочиями, которыми Конгресс наделил его в 2001 году.скачать dle 11.3