CBC telekanalı azərbaycanlıların İrəvandakı tarixi irsi haqqında sensasion sənədli film hazırlayıb - VİDEO
31.10.2023 15:35 1 713
Son 30 il ərzində Ermənistanın paytaxtında bu şəhərin qurucularını və keçmiş sakinlərini unutdurmağa, azərbaycanlıları xatırladan hər şeyi məhv etməyə çalışıblar.
CBC telekanalının çəkiliş qrupu bir neçə həftə ərzində İrəvanda olub və Azərbaycan xalqına aid tarixi və mədəni obyektləri sənədləşdirməyi bacarıb.
Çəkilişlər əvvəllər Təpəbaşı məscidinin yerləşdiyi, hazırda isə erməni ailələrinin yaşadığı ərazidə aparılıb.
Fransa və Amerika investorlarının məscidin qalıqlarını azərbaycanlıların yaşadığı məhəllə ilə birlikdə sökməyi planlaşdırdığına dair faktlar aşkarlanıb.
Çəkiliş qrupu Pənah Xan Makinskinin oğlu Əlixanın evinə də baş çəkə bilib. Kadrlarda bir vaxtlar əzəmətli malikanənin acınacaqlı vəziyyəti əks olunur.
Həmçinin əvvəllər Sərdar məscidinin yerləşdiyi ərazidə də çəkilişlər aparılıb. Son vaxtlara qədər məbədi yalnız salamat qalan divar xatırladırdı. Məscidin özü isə ermənilər tərəfindən qəsdən sökülüb.
Çəkiliş qrupu İrəvandakı Göy məscidi daxildən və xaricdən lentə alıb, Əmir Səədin məqbərəsinin yerləşdiyi Cəfərabad (indiki adı - Ərgəvənd) kəndində olub.
Aparılan işlər nəticəsində məlum olub ki, Ermənistanda Azərbaycan xalqının mədəni irsinə aid obyektlər əsasən dağıdılıb, az sayda salamat qalanlar isə fars abidələri kimi təqdim olunur.
CBC telekanalına müsahibəsində İrəvanın indiki sakinlərinin əksəriyyəti azərbaycanlılar haqqında danışmamağı üstün tutdu və bununla da İrəvanda əvvəllər hansı millətin nümayəndələrinin yaşadığı barədə həqiqəti gizlədib.
Müəlliflər azərbaycanlıların İrəvandakı tarixi yaddaşının və mədəni irsinin qorunub saxlanmasının zəruriliyinə diqqət yetirməyə çağırır.
Filmin yaradılması CBC telekanalının baş direktoru Vüqar Xəlilovun rəhbərliyi altında həyata keçirilib.

Азербайджанский телеканал СВС снял сенсационный фильм в Ереване - ВИДЕО
Телеканал CBC подготовил сенсационный документальный фильм об историческом наследии азербайджанцев в Ереване.
Последние 30 лет в столице Армении пытаются предать забвению основателей и прежних жителей этого города, уничтожить любое упоминание об азербайджанцах.
Несколько недель съемочная группа работала в Ереване, документируя объекты историко-культурного значения, связанные с азербайджанским народом.
Были проведены съемки мечети Тепебаши, где сейчас проживают армянские семьи.
Стало известно, что французские и американские инвесторы планируют снести остатки мечети вместе с кварталом, где ранее жили азербайджанцы.
Съемочная группа побывала в доме сына Панах хана Макинского - Алихана. Кадры запечатлели плачевное состояние некогда величественного особняка.
Также съемки прошли на месте, где ранее находилась мечеть Сардара. До недавнего времени о ней напоминала лишь сохранившаяся стена. Сама мечеть была преднамеренно снесена армянами.
Съемки проводились внутри и снаружи Голубой мечети в Ереване, а также в селе Джафарабад (нынешнее название - Аргаванд), где располагается мавзолей Эмира Саада.
Выяснилось, что объекты азербайджанского культурного наследия в Армении в основном разрушены, а немногочисленные уцелевшие позиционируются как персидские или туркменские памятники.
В интервью телеканалу СВС большинство нынешних жителей Еревана предпочитали не упоминать азербайджанцев, скрывая правду о том, какой народ жил в Ереване.
Авторы проекта отмечают, что фильм CBC призван привлечь внимание к важности сохранения исторической памяти и культурного наследия азербайджанцев в Ереване.
Производство фильма проходило под непосредственным руководством генерального директора телеканала СВС Вугара Халилова.