İlham Əliyev İsveçrənin Azərbaycana yeni təyin olunmuş səfirini qəbul edib - YENİLƏNİB
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev oktyabrın 24-də İsveçrə Konfederasiyasının ölkəmizdə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Tomas Ştelin etimadnaməsini qəbul edib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, səfir etimadnaməsini Prezident İlham Əliyevə təqdim edib.
Sonra dövlətimizin başçısı səfirlə söhbət edib.
Azərbaycan Prezidenti ikitərəfli münasibətlərimizin istər siyasi, istərsə də iqtisadi sahələrdə uğurla inkişaf etdiyini bildirərək, özünün Dünya İqtisadi Forumuna səfərləri zamanı İsveçrənin dövlət başçıları ilə mütəmadi görüşlərinin əməkdaşlığın müzakirəsi baxımından önəmini qeyd edib.
Ticarət, iqtisadiyyat, energetika sahələrində əməkdaşlığın səviyyəsindən məmnunluğunu bildirən Prezident İlham Əliyev İsveçrə şirkətlərinin Azərbaycanda uğurlu fəaliyyətinə toxunub, onların işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə yenidənqurma layihələri ilə bağlı fəal işlədiklərini vurğulayıb və bu istiqamətdə yaxşı əməkdaşlığın olduğunu bildirib.
Dövlətimizin başçısı işğaldan azad edilmiş ərazilərdə insanların rahat yaşaması üçün müasir texnologiya, yaşıl enerji, “ağıllı kənd” konsepsiyalarının həyata keçirildiyini deyərək, bunların əməkdaşlığımızda yeni istiqamətlər yaratdığını vurğulayıb.
Azərbaycan Prezidenti, eyni zamanda, SOCAR-ın İsveçrədəki fəaliyyətini, İsveçrə şirkətlərinin Azərbaycan iqtisadiyyatına investisiya qoymasını biznes sahəsində əlaqələrimizin yaxşı göstəricisi kimi dəyərləndirib.
Prezident İlham Əliyev qarşıdan gələn illərdə əməkdaşlığın daha da genişlənəcəyinə və güclü tərəfdaşlıq əlaqələrinin həyata keçiriləcəyinə ümidvar olduğunu bildirib.
Səfir, ilk növbədə, Qarabağa səfərinə toxunaraq, orada gedən yenidənqurma işləri ilə tanış olduğunu qeyd edib, İsveçrə şirkətlərini buraya dəvət etmək istəyində olduğunu deyib.
Ümumiyyətlə, Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişafında İsveçrə şirkətlərinin fəal iştirak etdiyini bildirən Tomas Ştel bu sahədə əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün yaxşı potensialın olduğunu vurğulayıb.
Azərbaycan ilə artıq 20 ilə yaxındır ki, əməkdaşlıq proqramının həyata keçirildiyini bildirən səfir İsveçrə şirkətlərinin Azərbaycanda makroiqtisadi sahədə, eləcə də maliyyə və özəl sektorların inkişafındakı fəaliyyətlərini məmnunluqla qeyd edib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev oktyabrın 24-də İsveçrə Konfederasiyasının ölkəmizə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Tomas Ştelin etimadnaməsini qəbul edib.

Президент принял верительные грамоты новоназначенного посла Швейцарии в Азербайджане - ОБНОВЛЕНО
24 октября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял верительные грамоты новоназначенного чрезвычайного и полномочного посла Швейцарской Конфедерации в нашей стране Томаса Штеля.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, дипломат вручил Президенту Ильхаму Алиеву свои верительные грамоты.
Отметив, что двусторонние отношения успешно развиваются как в политической, так и в экономической сферах, Президент Азербайджана подчеркнул важность регулярных встреч с главами государств Швейцарии во время его визитов на Всемирный экономический форум с точки зрения обсуждения вопросов сотрудничества.
Выразив удовлетворение уровнем сотрудничества в торговой, экономической, энергетической сферах, Президент Ильхам Алиев коснулся успешной деятельности швейцарских компаний в Азербайджане, подчеркнул их активную работу над проектами реконструкции на наших освобожденных от оккупации территориях и заявил о наличии хорошего взаимодействия в этом направлении.
Сообщив, что для комфортного проживания людей на освобожденных от оккупации территориях реализуются концепции современных технологий, "зеленой" энергии, "умного села", глава государства подчеркнул, что это создает новые направления в нашем сотрудничестве.
В то же время Президент Азербайджана расценил деятельность SOCAR в Швейцарии, вложение швейцарскими компаниями инвестиций в экономику Азербайджана как хороший показатель наших отношений в сфере бизнеса.
Президент Ильхам Алиев выразил надежду на то, что в ближайшие годы сотрудничество еще больше расширится и будут осуществляться прочные партнерские связи.
Коснувшись в первую очередь своего визита в Карабах, посол отметил, что ознакомился там с ходом восстановительных работ, сказал, что намерен пригласить сюда швейцарские компании.
Подчеркнув, что швейцарские компании активно участвуют в развитии экономики Азербайджана, Томас Штель отметил, что для расширения сотрудничества в этой сфере существует хороший потенциал.
Сообщив, что программа сотрудничества с Азербайджаном реализуется уже почти 20 лет, посол с удовлетворением отметил деятельность швейцарских компаний в макроэкономической сфере, а также в развитии финансового и частного секторов в Азербайджане.