Prezident Sloveniyanın ölkəmizə yeni təyin olunmuş səfirinin etimadnaməsini qəbul edib (YENİLƏNİB)
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev yanvarın 27-də Sloveniya Respublikasının ölkəmizə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Qorazd Rençelin etimadnaməsini qəbul edib.
Səfir Qorazd Rençel ilk növbədə COP29-un uğurla keçirilməsi və əldə olunmuş nailiyyətlər münasibətilə təbriklərini dövlətimizin başçısına çatdırıb.
Təbriklərə görə minnətdarlığını bildirən Prezident İlham Əliyev bu konfransın hazırlıq işlərinə az müddət qalmasına baxmayaraq, Azərbaycan tərəfindən həmin tədbirin uğurla təşkil olunduğunu vurğulayıb, COP29-un ölkəmizdə indiyədək keçirilən ən böyük beynəlxalq tədbir olduğunu məmnunluqla qeyd edib. Sloveniyanın bu tədbirdə fəal iştirakını yüksək qiymətləndirən dövlətimizin başçısı COP29-da təmsil olunan xeyli sayda ölkələr arasında konsensunun əldə edilməsinin önəminə toxunub, tədbir çərçivəsində beynəlxalq iqlim gündəliyinin irəli aparılması üçün səmərəli nəticələrin olduğunu vurğulayıb.
Prezident İlham Əliyev ikitərəfli münasibətlərimizin yaxşı tarixə malik olduğunu deyərək, iki ölkənin dövlət başçılarının qarşılıqlı səfərlərini xatırlayıb və bu səfərlər zamanı müxtəlif istiqamətlər üzrə məhsuldar müzakirələrin aparıldığını məmnunluqla qeyd edib. Dövlətimizin başçısı əməkdaşlığımızın bundan sonra da möhkəmlənəcəyinə əminliyini bildirib.
Görüşdə Azərbaycanla Sloveniya arasında siyasi dialoqun dinamik surətdə inkişaf edəcəyinə ümidvarlıq ifadə olunub, yaxın vaxtlarda iki ölkənin xarici işlər nazirləri arasında siyasi məsləhətləşmələrin və iqtisadi əməkdaşlıq məsələləri üzrə işçi qrupunun toplantısının keçiriləcəyi bildirilib, yüksəksəviyyəli qarşılıqlı səfərlərin təşkil olunacağı qeyd edilib.
Səfir Azərbaycanın Cənubi Qafqaz regionunda, həmçinin Transxəzər nəqliyyat dəhlizində mühüm rola malik ölkə olduğunu vurğulayıb.
Söhbət zamanı Azərbaycanla Sloveniya arasında enerji sahəsində əməkdaşlığın inkişafına toxunulub, Azərbaycan qazının Sloveniya bazarına çatdırılması əlaqələrimizin inkişafında mühüm addım kimi dəyərləndirilib.
Görüşdə Azərbaycan-Avropa İttifaqı əlaqələrinin perspektivlərinə dair fikir mübadiləsi aparılıb.

Президент Азербайджана принял верительные грамоты новоназначенного посла Словении (ОБНОВЛЕНО)
27 января Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял верительные грамоты новоназначенного чрезвычайного и полномочного посла Республики Словения в нашей стране Горазда Ренчела.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, посол вручил главе государства cвои верительные грамоты.
Посол Горазд Ренчел в первую очередь передал главе государства поздравления с успешным проведением СОР29 и достигнутыми успехами.
Выразив признательность за поздравления, Президент Ильхам Алиев подчеркнул, что, несмотря на сжатые сроки, отведенные на подготовку к конференции, Азербайджан успешно организовал это мероприятие. Он с удовлетворением отметил, что COP29 является самым крупным международным мероприятием, когда-либо проводившимся в нашей стране. Высоко оценив активное участие Словении в конференции, глава государства коснулся важности достижения консенсуса между большим числом стран, представленных на СОР29, подчеркнул, что в рамках мероприятия были достигнуты эффективные результаты для продвижения международной климатической повестки дня.
Отметив, что двусторонние отношения имеют хорошую историю, Президент Ильхам Алиев вспомнил взаимные визиты глав государств двух стран, с удовлетворением отметил, что в ходе этих визитов состоялись продуктивные обсуждения по различным направлениям. Глава государства выразил уверенность, что сотрудничество двух стран будет укрепляться и впредь.
На встрече была выражена надежда на динамичное развитие политического диалога между Азербайджаном и Словенией, было сообщено, что в ближайшее время между министрами иностранных дел двух стран состоятся политические консультации, а также пройдет заседание рабочей группы по вопросам экономического сотрудничества. Отмечалось, что будут организованы взаимные визиты на высоком уровне.
Посол подчеркнул, что Азербайджан является страной, играющей важную роль в регионе Южного Кавказа, а также в Транскаспийском транспортном коридоре.
В ходе беседы было затронуто развитие сотрудничества между Азербайджаном и Словенией в энергетической сфере, поставки азербайджанского газа на словенский рынок были расценены как важный шаг в развитии двусторонних связей.
На встрече состоялся обмен мнениями о перспективах отношений между Азербайджаном и Европейским союзом.