Azərbaycan Prezidenti: “Notadan sonra İrandan Qarabağa girən yük maşınlarının sayı artdı”
“Baş verənlərin səbəbi çox sadədir. Azərbaycan öz sərhədlərinə hörmətlə yanaşılmasını istəyir. Qarabağın azad edilməsindən sonra biz Ermənistanla öz sərhədimizə çıxdıq. Biz öz sərhədimizə gəlib, orada yerləşdik. Ermənistanın bəzi şəhərləri arasındakı yol Azərbaycanın ərazisindən keçir. Bu yoldan Qarabağa, bizim ərazimizə malların qeyri-qanuni daşınmasında istifadə olunduğunu görməyə başladıq. Bu, qəbuledilməzdir. Biz öz sərhədlərimizə hörmətlə yanaşılmasını tələb edirik”.
Bu sözləri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev İtaliyanın “La Repubblica” qəzetinə müsahibəsində jurnalistin “ Belə başa düşürəm ki, Sizin İsrail ilə yaxın olmağınızdan İran o qədər də məmnun deyil” sualına cavab verən zaman deyib.
Dövlət başçısı qeyd edib ki, Azərbaycan hər hansı digər ölkənin sərhədini qeyri-qanuni olaraq pozmur:
“Beləliklə, mesajımız çox sadə idi - dayandırın bunu! Biz ictimaiyyətə açıqlamadan çox dostcasına bildirdik ki, bunu dayandırsınlar. Çünki bu, düzgün deyil. Biz həmin yollara nəzarət edirik və görürük ki, aldatmağın, “bunun baş vermədiyini” söyləməyin yeri yoxdur. Əfsuslar olsun ki, bu xəbərdarlığa adekvat cavab verilmədi. Sonra biz ikinci addımı atmalı olduq. Biz diplomatik nota hazırladıq, səfiri dəvət etdik və bunu ictimaiyyətə açıqladıq ki, bunu dayandıraq. Amma, əslində, bu, daha pis forma aldı, İrandan Qarabağa gedən yük maşınlarının sayı artdı. Bu addımı biz zərbə, bilərəkdən hörmətsizlik kimi saydıq.
Sonra biz tamamilə qanuni hesab edilən başqa tədbirləri gördük və bu, qonşu ölkədə böyük qarışıqlığa, lazımsız hərəkətlərə səbəb oldu. Yersiz bəyanatlar verildi, hədələr edildi, sərhədimizə yaxın hərbi təlimlər keçirildi. Müəmmalı idi ki, ilk dəfə hərbi təlimlərin planlı tədbir olduğu deyildi. Sonra isə deyildi ki, bizə nəyi isə nümayiş etdirmək üçün edildi. Heç kəs öz iradəsini bizim üzərimizə qoya bilməz. Biz bütün ölkələrlə və ilk növbədə, qonşularımızla dost münasibətlərə malik olmaq istəyirik. Bir çox hallarda mən Azərbaycanın xarici siyasət prioritetləri haqqında danışanda, - əslində, bunların hamısı çap edilib, – demişəm ki, bizim prioritetimiz qonşu ölkələrlə münasibətlərdir.
Səkkiz il ərzində işlədiyimiz əvvəlki İran hökuməti ilə biz münasibətlərimizi ən yüksək mümkün səviyyəyə qaldıra bildik. Mənim həmkarım cənab Həsən Ruhani ilə ondan artıq görüşüm olub. Bütün həmin görüşlər məhsuldar olub. Biz enerji, nəqliyyat, mədəni inkişaf, təhlükəsizlik sahələrində bir çox sazişləri imzalamışıq və icra etmişik. Münasibətlərimiz, əslində, dostluq və yaxşı qonşuluq rəmzinə çevrilmişdir. İranın yeni hökuməti, yeni Prezidenti seçiləndə biz nə etdik? Biz onun inauqurasiyasına parlament sədrinin və Baş nazirin müavininin rəhbərliyi ilə böyük nümayəndə heyətini göndərdik. Onlar mənim dostluq mesajımı birbaşa İran Prezidentinə çatdırdılar.
Eyni zamanda, digər çatdırılan mesaj və mən bunu xüsusi olaraq əvvəlcə bildirdim, belə idi: “Xahiş edirik Qarabağda İran biznesmenləri tərəfindən aparılan qeyri-qanuni biznes fəaliyyətinə diqqət yetirin”. Biz İran hökumətini ittiham etmək mövqeyində deyildik. Biz anladıq ki, bunu bəzi özəl şirkətlər edir. Lakin biz bunun dayandırılmasını xahiş etdik. Cavab olaraq nə baş verdiyini hər kəs görür. Nəticədə nəyə nail olduq? Bir daha söyləyim ki, heç bir yaxşı şey baş vermədi. Buna görə, biz, ilk növbədə, İsrailin azad olunmuş torpaqlara gətirilməsi ilə bağlı Azərbaycana yönələn bütün ittihamları rədd edirik. Bu, tamamilə cəfəngiyyatdır. Bu, sadəcə, Azərbaycanı qaralamaq məqsədilə daxili auditoriyaya yönəlmiş bəhanədir. Hər kəs gedib görə bilər ki, orada heç həyat yoxdur. Hər bir şey dağıdılıb. İkincisi isə biz digərlərinə etdiyimiz hörmətin özümüzə də olmasını tələb edirik”.скачать dle 11.3

Ильхам Алиев: После ноты увеличилось количество грузовых автомобилей, въезжающих в Карабах из Ирана
Причина происходящего очень проста. Азербайджан хочет уважительного отношения к неприкосновенности своих границ. После освобождения Карабаха мы вышли на свою границу с Арменией. Дорога между некоторыми городами РА проходит по территории АР. Мы увидели, что она используется для незаконной перевозки грузов в Карабах, на нашу территорию. Это недопустимо. Мы требуем, чтобы к нашей территориальной целостности относились с уважением.
Об этом Президент АР Ильхам Алиев заявил в интервью итальянской газете La Repubblica, отвечая на вопрос журналиста о том, что Иран не очень доволен тесными контактами Азербайджана с Израилем.
Глава государства отметил, что АР не нарушает границы какой-либо другой страны.
"Таким образом, наш месседж был очень простым - прекратите это! Мы, не афишируя общественности, в очень дружелюбной форме сказали, чтобы они прекратили это делать. Потому что это неправильно. Мы контролируем эти пути, поэтому неуместно пытаться кого-то обмануть и говорить, что "этого не было". К сожалению, на это предупреждение не был дан адекватный ответ. Тогда нам пришлось сделать второй шаг. Мы подготовили дипломатическую ноту, вызвали посла, вручили ее ему и сообщили об этом общественности. Но на самом деле это приняло еще худшую форму, увеличилось количество грузовых автомобилей, идущих из Ирана в Карабах. Этот шаг мы расценили как удар, преднамеренное неуважение.
Затем мы приняли другие меры, которые считаются совершенно законными, и это вызвало суету, ненужную шумиху в соседней стране. Были сделаны неуместные заявления, озвучены угрозы, проведены военные учения вблизи нашей границы. Загадочным было то, что впервые военные учения были объявлены плановым мероприятием. Затем нам сказали, что это было сделано демонстративно. Никто не может навязать нам свою волю. Мы хотим иметь дружественные отношения со всеми странами и прежде всего с нашими соседями. Во многих случаях, когда я говорил о внешнеполитических приоритетах Азербайджана, - на самом деле все это уже давно опубликовано, - я говорил о том, что наш приоритет - это отношения с соседними странами.
С предыдущим правительством Ирана, с которым мы работали в течение восьми лет, нам удалось поднять наши отношения на максимально возможный уровень. У меня было более десяти встреч с моим коллегой господином Хасаном Роухани. Все они были продуктивными. Мы подписали и выполнили многие соглашения в области энергетики, транспорта, культурного развития, безопасности. Наши отношения, по сути, стали символом дружбы и добрососедства. Что мы сделали, когда избрали новое правительство, нового президента Ирана? Мы направили на его инаугурацию большую делегацию во главе с председателем парламента и заместителем премьер-министра. Они передали мое дружеское послание непосредственно президенту ИРИ.
В то же время другое направленное мной сообщение было следующего характера: "Пожалуйста, обратите внимание на незаконную бизнес-деятельность, осуществляемую иранскими бизнесменами в Карабахе". Мы не намеревались обвинять иранское правительство. Мы поняли, что это делают некоторые частные компании. Но мы попросили прекратить это. Все увидели, что произошло в ответ. Чего мы в итоге добились? Позвольте мне еще раз сказать, что ничего хорошего не произошло. Поэтому мы в первую очередь отвергаем все адресованные Азербайджану обвинения в связи с присутствием Израиля на наших освобожденных землях. Это полная чушь. Это просто предлог, нацеленный на внутреннюю аудиторию с целью очернить Азербайджан. Любой может пойти и увидеть, что там нет жизни. Все разрушено. А во-вторых, мы требуем, чтобы уважение, которое мы оказываем другим, было взаимным", - подчеркнул Президент Ильхам Алиев.скачать dle 11.3