Xameneinin nümayəndəsi Azərbaycan və Türkiyəni HƏDƏLƏDİ
İranın ali rəhbəri Əli Xameneinin SEPAH-dakı nümayəndəsi Hüseyn Əliyi Türkiyə və Azərbaycanı təhdid edib.
Bununla bağlı “Azad İran” “Telegram” kanalı İran mediasına istinadən xəbər yayıb.
İranın hərbi gücünün yüksək olduğunu iddia edən Hüseyn Əliyi deyib ki, İsrail ABŞ-ın bölgədəki məğlubiyyətindən sonra onun yerini doldurmaq üçün İranın şimal-qərb sərhədlərində yerləşmək arzusundadır.
“İran buna imkan verməyəcək. Türkiyə və Azərbaycan bilməlidirlər ki, Qərb ölkələrinə inanıb onların bölgədə yerləşmələrinə şərait yaratsalar, Əfqanıstanın taleyini yaşayacaqlar”, - deyə Hüseyn Əliyi bildirib.
O, Azərbaycan və Türkiyənin Zəngəzurda dəhliz açacaqları halda İranın yalnız iqtisadi ziyan görəcəyini söyləyib:
“Ancaq onlar bunun qarşılığında ağır və sarsıdıcı cavab alacaqlar”.
Hüseyn Əliyi düşmənlərin İranın şimal-qərb sərhədləri və Qafqaz bölgəsində sionizmin dirçəlişinə çalışdıqlarını iddia edib, onların buna nail ola bilməyəcəklərini deyib.скачать dle 11.3

Представитель Хаменеи пригрозил Азербайджану и Турции
Представитель верховного главы Ирана Али Хаменеи в Корпусе стражей исламской революции Гусейн Алийи пригрозил Турции и Азербайджану.
Об этом сообщает Telegram-канал Azad İran ("Свободный Иран") со ссылкой на иранские СМИ.
Г.Алийи отметил, что Израиль стремится обосноваться на северо-западных границах Ирана, чтобы занять его место после поражения США в регионе.
"ИРИ обладает большой военной мощью и не допустит этого. Турция и Азербайджан должны знать, что если они доверятся Западу и создадут условия для его проникновения в регион, то их ожидает судьба Афганистана", - сказал Г.Алийи.
Он считает, что разблокировка Азербайджаном и Турцией Зангезурского коридора нанесет экономический ущерб именно Ирану.
"Но они получат жесткий и сокрушительный ответ", - добавил представитель Хаменеи.
Г.Алийи также утверждает, что враги Ирана стремятся к возрождению сионизма на северо-западных границах страны и в Кавказском регионе, но безуспешно.скачать dle 11.3