02.10.2021 16:17 1 767
“Avropa İttifaqı delimitasiya prosesində iştirak etmək və hər iki tərəfi razılığa gətirməklə bağlı niyyətini ifadə etdi və biz belə təşəbbüsləri dəstəkləyirik. Lakin bildiyimə görə, Ermənistan tərəddüd edir. Ermənistan Avropa İttifaqının təklifini qəbul edib-etməyəcəyi ilə bağlı qərar verməyib”.
O bildirib ki, Azərbaycanın mövqeyi isə olduqca açıqdır.
“Biz işləməyə hazırıq və müxtəlif səviyyəli dövlət rəsmilərimiz Avropa İttifaqı ilə təmasdadırlar. Avropa İttifaqı bizə delimitasiya, kommunikasiyaların açılması və postmüharibə dövründə inkişaf məsələlərində yardım edə bilər. Biz, həmçinin Avropa İttifaqı ilə iqtisadi yardım məsələsi ətrafında müzakirələr aparırıq. Bizə məlumdur ki, Avropa İttifaqı Ermənistan üçün 2.6 milyard avro həcmində iqtisadi yardım paketinin hazırlanması prosesindədir. Bu proses artıq başa çatmış da ola bilər. Əlbəttə, bizim gözləntimiz ondan ibarətdir ki, həmin həcmdə məbləğ eyni şərtlərlə Azərbaycana da təklif edilsin. İstər qrant, istərsə də kredit – burada bərabərlik olmalıdır. Çünki işğaldan əziyyət çəkmiş olan ölkə bizik. Bizim 10 min kvadratkilometr sahəyə malik olan, tamamilə dağıdılmış ərazimiz, yüzlərlə şəhər və kəndlərimiz var. Bu səbəbdən biz, əlbəttə ki, həmin iqtisadi yardım paketinin qeyri-balanslı olmasına dair öz narahatlığımızı ifadə etdik”.
Prezident qeyd edib ki, Azərbaycan hazırda biz Avropa İttifaqı ilə təmasları davam etdirir və onlardan bizə iqtisadi dəstəklə əlaqədar təklif gözləyir:
“Avropa İttifaqı çox iş görə bilər. Biz bu imkanlardan istifadə etməyə hazırıq və Avropa İttifaqına dürüst vasitəçi kimi etibar edirik”.скачать dle 11.3

Президент Азербайджана: Доверяем ЕС как честному посреднику
Европейский союз выразил намерение участвовать в процессе делимитации и свести обе стороны к соглашению, и мы поддерживаем такие инициативы. Но, насколько мне известно, Армения колеблется. Она не определилась, принимать ли ей предложение ЕС.
Об этом 2 октября Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил в интервью испанскому информационному агентству EFE.
По его словам, позиция Азербайджана достаточно открытая.
"Мы готовы работать, и наши государственные чиновники разных уровней находятся в контакте с Европейским Союзом. ЕС может содействовать вопросу делимитации, открытию коммуникаций и развитию в поствоенный период. Мы также ведем переговоры с Европейским Союзом по вопросу оказания финансовой помощи. Нам известно, что ЕС находится в процессе подготовки пакета экономической поддержки Армении в размере 2,6 млрд евро. Возможно, он уже завершен. Конечно, мы ожидаем, что эта сумма будет предложена и Азербайджану на тех же условиях. Будь то грант или кредит - здесь должен соблюдаться паритет. Потому что мы - страна, которая пострадала от оккупации. У нас полностью разрушенная территория площадью 10 000 квадратных километров, сотни городов и сел. В связи с этим мы, конечно, выразили обеспокоенность по поводу несбалансированности этого пакета экономической помощи", - подчеркнул глава государства.
Президент отметил, что в настоящее время Азербайджан поддерживает контакты с Европейским Союзом и ожидает от него предложений по экономической поддержке.
"ЕС может сделать многое. Мы готовы использовать эти возможности и доверяем Европейскому Союзу как честному посреднику", - добавил Ильхам Алиев.скачать dle 11.3