İşğaldan azad edilən şəhərlərin baş planları hazırlanır – Prezident açıqladı
Prezident İlham Əliyev İspaniyanın EFE informasiya agentliyinə müsahibəsində mülki əhalinin işğaldan azad olunan ərazilərə nə zaman qayıtması ilə bağlı sualı cavablandırıb.
Prezident deyib ki, burada ilk maneə minalardır.
“Ərazilər minalardan təmizlənməyincə biz insanları geri qaytara, həyatlarını təhlükə altında qoya bilmərik. Dəfələrlə dediyim kimi, bu işdə bizim əsas rəqibimiz zamandır. Biz minalardan təmizləmə işini özümüz həyata keçiririk. Biz Minatəmizləmə Agentliyimizin heyətini artırmışıq. Bu prosesdə iştirak edən hərbçilərimizin də sayı artırılıb. Lakin bu, vaxt tələb edir. Bununla belə, minaları təmizlədiyimiz yerlərə gəldikdə, biz mülki əhali üçün artıq qəsəbələri, şəhərləri və kəndləri tikməyə başlamışıq”, - deyə, İlham Əliyev əlavə edib.
O bildirib ki, birinci gördüyümüz iş tələbatların və infrastrukturun tam nəzərdən keçirilməsi oldu:
“Elektrik enerjisi infrastrukturu bu ilin sonuna, yəni bir neçə aydan sonra tam hazır olacaq. Eyni zamanda, yollara və su təchizatına aid olan məsələlər də vacibdir. Biz artıq bir neçə ay əvvəl pilot layihə olaraq kəndlərdən birinə sərmayə qoymağa başlamışıq və ola bilsin, bu ilin sonuna və ya gələn ilin əvvəlinə həmin kənd ilk sakinləri qəbul edə biləcək. Bu proses artıq gedir. Bütün şəhərlər üçün baş planlar hazırlayırıq. Sonra isə kəndlər üçün bunu edəcəyik. Azad olunmuş ərazilərin yenidən qurulmasına yalnız bu il üçün 1 milyard 300 milyon dollar həcmində vəsait ayırmışıq.
Beləliklə, bunun başlamasının dəqiq vaxtını söyləmək çətindir. Lakin proses mərhələli şəkildə başlayacaq. Qeyd etdiyim kimi, birinci mərhələ bir neçə ay davam edəcək”.скачать dle 11.3

Готовятся генпланы освобожденных от оккупации городов - Президент Азербайджан раскрыл детали
В интервью испанскому информационному агентству EFE 2 октября Президент Азербайджана Ильхам Алиев ответил на вопрос о том, когда гражданское население вернется на освобожденные от оккупации территории.
Глава государства сказал, что главным препятствием для этого являются мины.
"Мы не можем вернуть людей, поставить под угрозу их жизнь, пока территории не будут очищены от мин. Как я уже неоднократно говорил, на это нужно немало времени. Мы сами очищаем территории от мин, кроме того, увеличили штат нашего Агентства по разминированию. Увеличилось и число наших военнослужащих, участвующих в этом процессе. Что касается мест, уже очищенных от мин, то там мы уже начали строить поселки, города и деревни для гражданского населения", - отметил Ильхам Алиев.
По его словам, первым делом был проведен подробный анализ потребностей и инфраструктуры.
"Электроэнергетическая инфраструктура будет полностью готова к концу этого года, то есть через несколько месяцев. В то же время важны вопросы, связанные с дорогами и водоснабжением. Мы уже начали инвестировать в одно из сел в качестве пилотного проекта несколько месяцев назад, и, возможно, к концу этого или началу следующего года оно сможет принять первых жителей. Этот процесс уже идет. Мы разрабатываем генеральные планы для всех городов. А потом сделаем то же самое и для сел. Только в этом году на реконструкцию освобожденных территорий мы выделили 1 млрд 300 млн долларов.
Таким образом, трудно назвать точное время переселения мирных жителей. Но процесс начнется поэтапно. И как я уже сказал, первый этап займет несколько месяцев", - подчеркнул глава государства.скачать dle 11.3