Prezident İlham Əliyev Paşinyanla görüşün şərtini açıqladı
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev ATƏT-in Minsk Qrupunun təşkilatçılığı ilə Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanla görüşə etiraz etmədiyini bildirib.
Azərbaycan Prezidenti bəyan edib ki, müharibə bitib və bölgənin sabitliyə ehtiyacı var.
“Ötən həftə Azərbaycan və Ermənistan xarici işlər nazirlərinin Nyu -Yorkda baş tutan görüşü dialoqun bərpa oluna biləcəyinin və prosesin sülh yolu istiqamətində irəliləməsinin yaxşı göstəricisidir. Ümid edirəm ki, görüşlər Azərbaycanla Ermənistan arasında normallaşma prosesinin, Cənubi Qafqaz regionunda əməkdaşlığın başlanğıcı olacaq”, - deyə Prezident İlham Əliyev Fransanın “France 24” telekanalına müsahibəsində vurğulayıb.
Azərbaycan Prezidenti yanvar ayında Moskvada Rusiya Prezidenti Vladimir Putinin təşəbbüsü ilə Azərbaycan, Rusiya və Ermənistan liderlərinin üçtərəfli görüşündə Ermənistanın Baş naziri ilə görüşmək imkanı əldə etdiyini xatırladıb.
“Bu görüş postkonflikt sonrakı əməkdaşlığa həsr olunmuşdu. Pandemiya və digər səbəblərə görə (Ermənistanın Baş naziri ilə - red.) görüşmək imkanımız olmadı. Azərbaycan heç vaxt yüksək səviyyədə dialoqdan imtina etməyib. Bu əlaqələr sualları aydınlaşdırmağa imkan verir. Bizim mövqeyimiz aydındır: münaqişə həll edilib, geriyə qayıtmağa ehtiyac yoxdur, gələcəyə baxmaq lazımdır ”, - deyə Azərbaycan lideri vurğulayıb.
Jurnalist ölkə başçısından Ermənistanın baş naziri ilə görüşməyə hazır olub-olmadığını soruşub.
Prezident İlham Əliyev isə cavabında bəyan edib ki, ATƏT-in Minsk Qrupu belə bir görüş təşkil etmək təşəbbüsü ilə çıxış edərsə, buna etiraz etməyəcək.скачать dle 11.3

Президент Азербайджана назвал условие для встречи с Николом Пашиняном
Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что не возражает против встречи с премьером Армении Николом Пашиняном, в случае ее организации Минской группой ОБСЕ.
"Война окончена, регион нуждается в предсказуемости и стабильности. Встреча министров иностранных дел Азербайджана и Армении на прошлой неделе в Нью-Йорке - хороший показатель того, что диалог можно возобновить и искать мирное решение. Я надеюсь, что встречи станут началом процесса нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией, кооперации в регионе Южного Кавказа", - сказал Ильхам Алиев в интервью France 24.
Президент Азербайджана напомнил, что имел возможность встретиться с премьером Армении на трехсторонней встрече лидеров Азербайджана, России и Армении, состоявшейся по инициативе российского президента Владимира Путина в Москве в январе.
"Эта встреча была посвящена постконфликтному сотрудничеству. Мы не имели возможностей встретиться (с премьером Армении – ред.), в том числе из-за пандемии и других причин. Азербайджан никогда не отказывался от диалога на высшем уровне. Эти контакты позволяют прояснить вопросы. Наша позиция ясна: конфликт решен, нет нужды возвращаться назад, необходимо смотреть в будущее", - подчеркнул азербайджанский лидер.
На вопрос журналиста, готов ли он встретиться с премьер-министром Армении, Ильхам Алиев заявил, что "контакты двух лидеров обычно проводились под "зонтиком" Минской группы ОБСЕ". "Если Минская группа ОБСЕ выступит с инициативой организовать такую встречу, мы будем не против", - резюмировал он.