İlham Əliyev Zəngəzur dəhlizi barədə: “Ermənistan ərazisindəki işlər 1 və ya 1,5 ilə həyata keçirilə bilər”
27.09.2021 15:53 1 902
“Bu ilin əvvəlində yanvar ayında Moskvada üçtərəfli görüş keçirildi. Bu görüş zamanı daha çox müharibədən sonrakı dövrlə bağlı mövzular müzakirə edildi. Çünki müharibənin başa çatmasından cəmi iki ay keçmişdi. Daha sonra prezidentlər səviyyəsində üçtərəfli görüş olmadı. Ancaq baş nazir müavinləri səviyyəsində bir işgüzar heyət yaradıldı”.
Bu sözləri Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev “Anadolu” Agentliyinə müsahibəsi zamanı Rusiya Prezidenti Vladimir Putin və Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanla yaxın gələcəkdə üçtərəfli görüşün keçirilməsi ehtimalı barədə danışarkən deyib.
“Bu qrupda ilk olaraq Zəngəzur dəhlizinin açılması mövzusunda işlər həyata keçirildi, lakin iyunun əvvəlində Ermənistan seçkilər səbəbilə bu qrupdakı iştirakını başa vurdu. İyunda orada seçki keçirildi və avqustun ortalarında bu qrup yenidən bir araya gəldi. Gələn ay yenidən bir araya gələcəklər. Bu qrupun vacib bir format olduğunu düşünürəm, çünki hələ bir nəticə olmasa da, təmas mövcuddur. Təmas indiki halda lazımlı bir vasitədir və bu təmaslarda bir çox mövzu həll edilə bilər.
Biz Azərbaycanda Zəngəzur dəhlizinin yaradılması istiqamətində genişmiqyaslı işlərə başladıq. Zəngilana dəmiryolu və avtomobil yolu çəkilir, hava limanları inşa edilir. Bizim öz torpaqlarımızdakı işləri iki il ərzində bitirəcəyimizi düşünürəm, çünki buradakı işlərin həcmi çox böyükdür. Ermənistan ərazisindəki dəmiryolu və avtomobil yolunun uzunluğu 40 kilometrdir. Bu 1 və ya 1,5 ildə həyata keçirilə bilər. Biz bunu gözləyirik”, - deyə dövlət başçısı bildirib.
Dövlət başçısı həmçinin aparıcının “Zəngəzur dəhlizi Ermənistanla münasibətlərin normallaşdırmağa başlamasına bir şərtdir?” sualını bu cür cavab verib:
“Əlbəttə bir şərtdir, çünki 10 noyabr bəyanatında bu göstərilib. Ermənistan bu öhdəliyi üzərinə götürüb. Əgər bu öhdəliyi icra etməsə, o zaman hansı normallaşmadan söhbət gedə bilər? İkincisi, yenə əvvəlki fikirlərimə qayıdıram. Ermənistan müharibədən sonrakı dövrü düzgün təhlil etməlidir. Artıq vəziyyət tamamilə fərqlidir. İndiki vəziyyət qüvvələr balansını açıq şəkildə ortaya qoyur. İşğal dövründə də biz həm özümüzün, həm də Ermənistan ordusunun hansı imkanlara sahib olduğunu bilirdik. Biz tarazlığı çox əvvəldən öz lehimizə dəyişdirdiyimizi bilirdik. İndi bunu bütün dünya görür. Ona görə də indiki məqamda Ermənistanın Azərbaycanla münasibətlərini normallaşdırmaq üçün daha çox səy göstərməli olduğunu düşünürəm. Çünki bu onlar üçün önəmlidir. Biz bunsuz da yaşaya bilərik. Necə ki, yaşadıq. İndi də yaşayırıq və daha yaxşı yaşayacağıq, çünki bu əraziyə yenidən sahib olduq. Öz torpaqlarımıza qayıtdıq. Onların vəziyyəti daha pisləşdi. Bu səbəbdən daim münaqişədə olmaq, qonşularla münasibətləri saxta tarixə əsaslanaraq planlaşdırmaq çox yanlış bir addımdır”.скачать dle 11.3

Президент: Зангезурский коридор является необходимым условием для начала нормализации отношений с Арменией
27.09.2021 15:53 1 926
В январе этого года в Москве прошла трехсторонняя встреча, на которой обсуждались вопросы, связанные с послевоенным периодом, ведь с момента окончания войны к тому времени прошло всего два месяца. После нее подобной встречи на уровне президентов не было. Однако была сформирована рабочая группа на уровне вице-премьеров.
Об этом Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил в интервью турецкому агентству "Анадолу", комментируя возможность проведения встречи с премьер-министром Армении Николом Пашиняном в ближайшем будущем.
Глава государства отметил, что в этой группе велась работа по открытию Зангезурского коридора, но в начале июня Армения прекратила свое участие в ней в связи с выборами.
"Выборы прошли там в июне, и в середине августа эта группа провела очередную встречу. Она соберется вновь в следующем месяце. Считаю, что эта группа - важный формат, поскольку хоть и нет результата, но существует контакт, который является необходимым инструментом в данной ситуации, и многие вопросы могут быть решены с помощью таких контактов. Мы начали в Азербайджане масштабные работы по созданию Зангезурского коридора. В Зангилане строятся железная дорога и шоссе, возводятся аэропорты. Думаю, что мы закончим работы на своей территории в течение двух лет, потому что их объем велик. Протяженность железной и автомобильной дорог на территории Армении составляет 40 км. Это может занять 1-1,5 года. Мы этого ждем", - сказал Президент.
Ильхам Алиев также ответил на вопрос корреспондента "Анадолу", является ли Зангезурский коридор условием для начала нормализации отношений с Арменией.
"Конечно, это требование. Потому что об этом говорится в заявлении от 10 ноября. Армения взяла на себя это обязательство. Если она не выполнит его, то о какой нормализации может идти речь? Во-вторых, я вновь возвращаюсь к ранее высказанному мнению. Армения должна очень правильно проанализировать послевоенный период. Сейчас ситуация совсем иная. Текущая ситуация четко показывает баланс сил. И в период оккупации мы знали, какие возможности есть у нашей армии и какие - у армянской. Мы знали, что уже давно изменили баланс в нашу пользу. Теперь это видит весь мир. Поэтому в нынешней ситуации я считаю, что Армении следует приложить больше усилий для нормализации отношений с Азербайджаном. Потому что это важно для нее. Мы можем жить и без этого. Как жили и раньше. Как живем сейчас и будем жить лучше, потому что вернули те огромные территории. Мы вернулись на свои земли. Их же положение [положение армянской стороны] ухудшилось. Поэтому постоянно находится в состоянии конфликта, планировать отношения с соседями на основе ложной истории - очень неверный шаг", - подчеркнул глава государства.скачать dle 11.3