İlham Əliyev Azərbaycanın yəhudi icmasını təbrik edib
Prezidenti İlham Əliyev yəhudi xalqının yeni il bayramı - Roş ha-Şana münasibətilə Azərbaycanın yəhudi icmasını təbrik edib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, təbrikdə mədəniyyətlərarası və dinlərarası harmoniyanın hökm sürdüyü Azərbaycanda ayrı-ayrı xalqların və dinlərin nümayəndələrinin əsrlərdən bəri sülh və əmin-amanlıq şəraitində, qarşılıqlı hörmət və etimad mühitində yaşadıqları vurğulanır. Qeyd olunur ki, cəmiyyətimizdə etnik-mədəni müxtəlifliyin qorunması, milli azlıqların dil və mədəniyyətinin inkişafı dövlətin daimi himayəsi altındadır. Bu siyasət milli-tarixi ənənəyə və beynəlxalq hüquqi prinsiplərə sadiq Azərbaycan üçün prioritet istiqamətlərdəndir.
Təbrikdə deyilir: “Dünyada nümunəvi tolerantlıq məkanı kimi tanınan Azərbaycanda yəhudi icmasının özünəməxsus yeri vardır. Yüz illərdir ölkəmizdə məskunlaşan yəhudilər burada heç vaxt antisemitizmə və ayrı-seçkiliyə məruz qalmamış, öz dilini, mədəniyyətini, dini inanc və adət-ənənələrini günümüzədək qoruyub saxlamışlar.
Məmnunluq hissi ilə qeyd edirəm ki, Qarabağın işğaldan azad olunmasında yəhudi əsilli vətəndaşlarımız respublikamızda yaşayan bütün xalqların nümayəndələri ilə birgə əsl qəhrəmanlıq nümunələri nümayiş etdirmişlər. Yəhudi icması bu gün də Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması sahəsində uğurla fəaliyyət göstərir.
Yeniliyin, mənəvi saflığın, həmrəylik və xeyirxahlığın rəmzi olan Roş ha-Şana ilə əlaqədar bir daha hər birinizə bayram təbriklərimi yetirir, ailələrinizə xoşbəxtlik, süfrələrinizə xeyir-bərəkət arzulayıram.

Ильхам Алиев поздравил еврейскую общину Азербайджана
Президент Азербайджана Ильхам Алиев поздравил еврейскую общину страны с праздником Рош ха-Шана - еврейским Новым годом.
Сердечно поздравляю вас с новогодним праздником еврейского народа - Рош ха-Шана, передаю всем вам самые добрые пожелания.
Представители отдельных народов и религий веками живут в Азербайджане, где господствует межкультурная и межрелигиозная гармония, в условиях мира и спокойствия, в атмосфере взаимного уважения и доверия. Сохранение этнокультурного разнообразия в нашем обществе, развитие языков и культур национальных меньшинств постоянно находятся под попечением государства. Эта политика является одним из приоритетных направлений для Азербайджана, приверженного национально-историческим традициям и принципам международного права.
В Азербайджане, известном в мире как пространство образцовой толерантности, еврейской общине принадлежит особое место. Евреи, веками живущие в нашей стране, никогда не подвергались здесь антисемитизму и дискриминации, сохранили до наших дней свой язык, культуру, религиозные верования, обычаи и традиции.
С чувством удовлетворения хочу ответить, что наши граждане еврейского происхождения вместе с представителями всех проживающих в республике народов продемонстрировали образцы подлинного героизма в освобождении Карабаха от оккупации. Еврейская община и сегодня осуществляет успешную деятельность в области доведения до мировой общественности азербайджанских реалий.
Еще раз передаю вам праздничные поздравления по случаю Рош ха-Шана, являющегося символом обновления, нравственной чистоты, солидарности и доброты, желаю вашим семьям счастья, а вашим домам - достатка.