Tacikistan prezidenti İlham Əliyevə zəng edib
İyulun 12-də Tacikistan Respublikasının Prezidenti Emoməli Rəhmon Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə telefonla zəng edib.
Dövlət başçıları Tacikistan-Azərbaycan ikitərəfli münasibətlərinin aktual aspektlərini, xüsusən tərəflərin iqtisadi-ticari əlaqələrini müzakirə edərək, son illərdə bu əlaqələrin inkişafının müsbət dinamikasını vurğulayıblar.
Tərəflər Əfqanıstanda hazırkı hərbi-siyasi vəziyyətə xüsusi diqqət ayırıblar.
Bununla əlaqədar, Emoməli Rəhmon Əfqanıstanın Tacikistanla həmsərhəd əyalətlərində yaranmış həyəcanlı vəziyyət barədə Azərbaycan Prezidentini ətraflı məlumatlandıraraq, MDB-nin cənub sərhədlərində vəziyyətin kəskinləşməsinə görə ciddi narahatlıq ifadə edib.
Tacikistan Respublikasının Prezidenti Azərbaycan Respublikasının Prezidentini onun üçün münasib vaxtda Tacikistana rəsmi səfərə dəvət edib. Azərbaycan Prezidenti dəvəti minnətdarlıqla qəbul edib.

Президент Таджикистана позвонил Ильхаму Алиеву
12 июля состоялся телефонный разговор между президентами Азербайджана и Таджикистана Ильхамом Алиевым и Эмомали Рахмоном по инициативе последнего, сообщает АЗЕРТАДЖ.
Главы государств, обсудив актуальные аспекты таджикско-азербайджанских отношений, в особенности торгово-экономические связи, отметили позитивную динамику их развития в последние годы.
Стороны особое внимание уделили сегодняшней военно-политической обстановке в Афганистане.
В этой связи Э.Рахмон, подробно проинформировав Президента Азербайджана о той тревожной ситуации, которая складывается в афганских провинциях, приграничных с Таджикистаном, выразил серьезную обеспокоенность резким обострением на южных рубежах СНГ.
Президент Таджикистана пригласил Президента Ильхама Алиева посетить республику с официальным визитом в удобное для него время. Глава Азербайджана с благодарностью принял приглашение.