Ərdoğan Azərbaycana yardımla bağlı vacib sazişi TƏSDİQLƏDİ
Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan Ankara ilə Bakı arasında səhiyyə sahəsində yardım göstərilməsinə dair anlaşma sazişini təsdiqləyib.
Bu barədə “Resmi Gazete”də xəbər verilib.
“Türkiyə hökuməti ilə Azərbaycan hökuməti arasında səhiyyə sahəsində yardım göstərilməsinə dair anlaşma” Sazişi 28.03.2002 tarixli və 4749 saylı Qanunun 9-cu maddəsinə uyğun olaraq təsdiqlənib”, - deyə məlumatda bildirilir.
Qərarda deyilir ki, Türkiyə tərəfi Azərbaycan tərəfinə dostluq və xoş niyyət jesti kimi 100 000 qutu “Favipiravir” preparatı göndərəcək.
Yardım kimi verilən bu dərman Azərbaycana aid olacaq və səhiyyə xidmətlərinin göstərilməsində istifadə ediləcək. Preparatlar daha sonra tərəflər arasında təyin ediləcək metodla təslim ediləcək.
Sənəd 2021-ci ilin martın 31-də imzalanıb və həmin gündən qüvvəyə minmiş hesab olunur.
Sazişi Türkiyə hökuməti adından səhiyyə nazirinin müavini Halil Eldemir, Azərbaycan hökuməti adından isə ölkəmizin Türkiyədəki səfiri Xəzər İbrahim imzalayıb.скачать dle 11.3

Эрдоган утвердил важное соглашение в связи с оказанием помощи Азербайджану
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган утвердил соглашение между Анкарой и Баку об оказании помощи в области здравоохранения, сообщает Resmi Gazete.
"Соглашение между правительствами Турции и Азербайджана об оказании помощи в области здравоохранения от 28 марта 2002 года утверждено в соответствии со статьей 9 Закона № 4749", - говорится в документе.
Также отмечается, что турецкая сторона в качестве жеста дружбы и доброй воли направит Азербайджану 100 000 упаковок препарата "Фавипиравир".
Документ подписан 31 марта 2021 года и с того же дня считается вступившим в силу.
Со стороны правительства Турции соглашение подписал заместитель министра здравоохранения Халил Элдемир, а Азербайджана - посол нашей страны в Турции Хазар Ибрагим.скачать dle 11.3