Prezidentdən Təhsil Nazirliyinə Vətən müharibəsi ilə bağlı GÖSTƏRİŞ
“Mən artıq göstəriş vermişəm ki, bizim təhsil proqramlarımızda, məktəblərdə və ali məktəblərdə, universitetlərdə tarix dərsliklərinə İkinci Qarabağ müharibəsi mövzusu mütləq salınsın. İndi bizim müvafiq qurumlar, o cümlədən Təhsil Nazirliyi bu məsələ üzərində çalışır ki, bizim bu şanlı tariximiz dəqiqliklə öyrənilsin”.
Bu sözləri Prezident İlham Əliyev bu gün Türkiyənin Milli Təhsil naziri Ziya Selçuku qəbul edərkən deyib.
Dövlət başçısının sözlərinə görə, beynəlxalq mətbuatda bu günə qədər İkinci Qarabağ müharibəsi ilə bağlı yanlış və təhrif edilmiş məlumat dərc edilir:
“Ona görə, real həqiqətləri, həqiqətə əsaslanmış bu tarixi biz həm öz vətəndaşlarımıza, həm də dünyaya çatdırmalıyıq. Ümid edirəm ki, Türkiyənin tarix dərsliklərində də bu məsələ öz əksini tapacaq. Xüsusilə, nəzərə alsaq ki, Türkiyə müharibənin ilk saatlarından Azərbaycana çox böyük siyasi və mənəvi dəstək göstərmişdir. Əziz Qardaşım, Cümhurbaşqanı Rəcəb Tayyib Ərdoğan ilk dəqiqələrdən, ilk saatlardan bəyanatlarla çıxış etmiş və demişdir ki, Türkiyə Azərbaycanın yanındadır. Bunun çox böyük mənəvi və siyasi əhəmiyyəti olmuşdur. Azərbaycan 44 gün ərzində ədaləti, öz ərazi bütövlüyünü bərpa etdi və 30 illik işğala son qoyuldu”.скачать dle 11.3

Президент дал указание Министерству образования в связи с Отечественной войной
Об этом 27 мая заявил Президент Азербайджана Ильхам Алиев, принимая министра национального образования Турции Зию Сельджука.
По словам главы государства, в международной прессе по-прежнему публикуется неверная и искаженная информация об Отечественной войне.
"Поэтому мы должны донести реальные факты, эту основанную на правде историю как до наших граждан, так и до всего мира. Надеюсь, что данный вопрос найдет свое отражение и в турецких учебниках истории, в особенности учитывая, что Турция с первого момента войны оказывала Азербайджану большую политическую и моральную поддержку. Мой дорогой брат, президент Реджеп Тайип Эрдоган с первых минут, с первых часов выступал с заявлениями о том, что Турция рядом с Азербайджаном. Это имело огромное моральное и политическое значение. За 44 дня Азербайджан восстановил справедливость, свою территориальную целостность и покончил с 30-летней оккупацией", - сказал Ильхам Алиев.