İlham Əliyev ABŞ prezidentinin müşaviri ilə Azərbaycan-Ermənistan sərhədindəki vəziyyəti müzakirə etdi
18.05.2021 11:21 2 139
17 may 2021-ci il tarixində axşam radələrində ABŞ Prezidentinin Milli Təhlükəsizlik məsələləri üzrə müşaviri Ceyk Sallivan Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə telefonla zəng edib.
Tərəflər arasındakı telefon danışığında ikitərəfli münasibətlər barədə məmnunluq ifadə edilib. Bu münasibətlərin hər iki dövlət və bölgə üçün sülh və təhlükəsizliyin təmin edilməsi baxımından əhəmiyyəti qeyd olunub.
Ceyk Sallivan Azərbaycan və Ermənistan sərhədində yaşanan son gərginlik ilə bağlı narahatlığını bildirib və bu kimi fikir ayrılıqlarının sülh yolu ilə həll olunmasının vacibliyini vurğulayıb. O, həmçinin beynəlxalq sərhədin demarkasiyası üçün tərəflərin konstruktiv müzakirələrinə ehtiyac duyulduğunu vurğulayıb. Ceyk Sallivan ABŞ-ın bölgədə barışığın əldə olunmasına sadiqliyini ifadə edib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev bölgədə sülh və sabitliyin təmin olunmasına sadiq qaldığımızı bildirib. Azərbaycan Prezidenti bölgədə münaqişə sonrası vəziyyəti müsbət qiymətləndirib, münaqişənin bitməsindən 6 ay sonra bölgədə, o cümlədən Azərbaycan-Ermənistan sərhədində vəziyyətin sabit olduğunu qeyd edib.
Prezident İlham Əliyev ABŞ Prezidentinin Milli Təhlükəsizlik məsələləri üzrə müşavirinin Azərbaycan və Ermənistan arasında beynəlxalq sərhədin delimitasiyası üzrə danışıqların başlanmasına ehtiyac duyulduğu fikri ilə razı olduğunu ifadə edib və bu prosesin 10 noyabr 2020-ci il üçtərəfli bəyanatına uyğun olaraq həyata keçirilməsinin əhəmiyyətini bildirib.
Prezident İlham Əliyev Ermənistanın sərhəd gərginliyi ilə bağlı qeyri-adekvat reaksiyasının və bu məsələni beynəlmiləlləşdirmək cəhdlərinin bölgədə gərginliyin artmasına gətirib çıxara biləcəyini qeyd edib və bütün mübahisələrin sülh yolu ilə və danışıqlar prosesi çərçivəsində həllinin vacibliyini vurğulayıb.скачать dle 11.3

Ильхам Алиев обсудил с советником президента США ситуацию на азербайджано-армянской границе
17 мая советник президента США по вопросам национальной безопасности Джейк Салливан позвонил главе Азербайджанского государства Ильхаму Алиеву.
Об этом сообщает пресс-служба Президента АР.
В ходе телефонного разговора было выражено удовлетворение двусторонними отношениями, отмечено их значение для обеих стран и региона с точки зрения обеспечения мира и безопасности.
Джейк Салливан высказал обеспокоенность в связи с недавней напряженностью на границе Азербайджана и Армении и подчеркнул важность мирного разрешения подобных разногласий. Он также отметил необходимость конструктивного обсуждения сторонами демаркации международной границы. Советник президента США выразил готовность его страны способствовать достижению мира в регионе.
Президент Ильхам Алиев заявил, что Азербайджан привержен обеспечению мира и стабильности. Глава государства положительно оценил постконфликтный период и отметил, что спустя шесть месяцев после окончания конфликта ситуация в регионе, в том числе на азербайджано-армянской границе, остается стабильной.
Глава Азербайджанского государства согласился с мнением советника президента США по вопросам национальной безопасности о необходимости начала переговоров по делимитации международной границы между Азербайджаном и Арменией и отметил важность осуществления этого процесса в соответствии с трехсторонним заявлением от 10 ноября 2020 года.
Ильхам Алиев сказал, что неадекватная реакция Армении на пограничную напряженность и попытки интернационализировать этот вопрос могут привести к росту напряженности в регионе, и подчеркнул важность мирного разрешения всех конфликтных ситуаций в рамках переговорного процесса.скачать dle 11.3