İlham Əliyev Ərdoğanla telefonla danışıb
Yanvarın 30-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğana telefonla zəng edib.
Dövlətimizin başçısı Ağdam rayonunda Türkiyə-Rusiya Birgə Monitorinq Mərkəzinin açılışı ilə bağlı Türkiyə Prezidentini təbrik edib.
Türkiyə Prezidenti təbrikə görə minnətdarlığını bildirib.
Dövlət başçıları bu Mərkəzin fəaliyyətə başlamasının bölgədə uzunmüddətli sülhün və təhlükəsizliyin təmin olunması işinə xidmət edəcəyinə əminliklərini bildiriblər.
Telefon söhbəti zamanı noyabrın 10-da imzalanmış üçtərəfli Bəyanatın müddəalarının icra olunduğu məmnunluqla qeyd edilib.
Söhbət zamanı Azərbaycan-Türkiyə dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin bundan sonra da bütün sahələrdə uğurla inkişaf edəcəyi vurğulanıb.
Dövlət başçıları Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində bərpa və yenidənqurma işlərində Türkiyə şirkətlərinin fəal iştirakından məmnunluqlarını bildiriblər.
Azərbaycan və Türkiyə prezidentləri, həmçinin pandemiyaya qarşı mübarizədə qarşılıqlı dəstəyin önəmini qeyd ediblər.скачать dle 11.3

Состоялся телефонный разговор Ильхама Алиева и Реджепа Тайипа Эрдогана
30 января Президент Азербайджана Ильхам Алиев позвонил своему турецкому коллеге Реджепу Тайипу Эрдогану.
Об этом сообщает пресс-служба Президента АР.
Глава государства поздравил Президента Турции с открытием Совместного турецко-российского мониторингового центра в Агдамском районе.
Эрдоган поблагодарил за поздравление.
Главы государств выразили уверенность, что начало деятельности этого центра послужит делу обеспечения долгосрочного мира и безопасности в регионе.
В ходе телефонного разговора с удовлетворением было отмечено, что выполняются положения подписанного 10 ноября трехстороннего заявления.
Также было подчеркнуто, что азербайджано-турецкие отношения дружбы и братства и впредь будут успешно развиваться во всех сферах.
Главы государств выразили удовлетворение активным участием турецких компаний в работах по восстановлению и реконструкции освобожденных территорий Азербайджана.
Президенты Азербайджана и Турции также отметили важность взаимной поддержки в борьбе с пандемией.скачать dle 11.3