Bu il Azərbaycanın yataqlardakı neft və qaz hasilatından əldə edəcəyi gəlir açıqlandı - FOTO
Dövlət Neft Fondu tərəfindən təqdim edilən məlumata əsasən 2021-ci ildə Azəri-Çıraq-Günəşli yatağında xam neft hasilatının həcmi 171,6 milyon barel olması proqnozlaşdırılır.
Bu barədə Hesablama Palatasının Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun 2021-ci il büdcə layihəsinə rəyində məlumat verilib.
Bu, hasilatın aşağı düşməsi səbəbindən 2020-ci ilin göstəricisinə (174,6 milyon barel) nisbətən 3 milyon barel azdır.
2021-ci ildə mənfəət neftinin və qazın satışı üzrə Fondun daxilolmaları 3 milyard 787,84 milyon ABŞ dolları və ya 6 milyard 439 325,7 min manat olması proqnozlaşdırılır ki, bu da manat ifadəsilə 2020-ci ilin proqnoz və gözlənilən icra göstəricisindən müvafiq olaraq 207,6 milyon manat və ya 3,1 faiz və 99,3 milyon manat və ya 1,5 faiz azdır.
Dövlət Neft Fondunun 2021-ci il büdcə layihəsində Fonda mədaxil olunması üçün satılması proqnozlaşdırılan mənfəət neftindən və qazdan əldə olunacaq məbləğ müəyyən edilərkən aşağıdakı yataqlardakı neftin və qazın hasilatından Azərbaycan dövlətinin payına düşən mənfəət neftinin və qazın miqdarı və SOCAR tərəfindən Cənub Qaz Dəhlizi və Cənubi Qafqaz Boru Kəməri layihələri üzrə ARDNF-yə gözlənilən ödənişlər (dividendlər) nəzərə alınıb:
Əməliyyat şirkətlərinin təqdim etdiyi rəsmi məlumatlara əsasən Neftçala, Xıllı, Durovdağ Babazanan yataqları üzrə, habelə Qobustan yataqları üzrə xam neftin 40 ABŞ dolları qiyməti ilə mənfəətin yaranmaması, Muradxanlı-Cəfərli-Zərdab yatağı üzrə layihəyə xitam verilməsi ilə əlaqədar olaraq müvafiq ödənişlərin olmaması proqnozlaşdırılır.скачать dle 11.3