Ermənilər 100 il əvvəl molokanlara və ləzgilərə necə hücum etdiklərini unudublar
Azərbaycan torpaqlarını işğaldan azad edərkən, məğlubiyyətlərini anlayan ermənilər sənət adamlarından tutmuş rəsmi dövlət nümayəndələrinə qədər müxtəlif insanlardan kömək istəyirlər.
Bu ölkələrdən biri də Rusiya Federasiyasıdır. Sentyabrın 27-dən bəri erməni tərəfi dəfələrlə qeyd edib ki, Azərbaycanla münaqişəyə müdaxilə olunmasını tələb edir. Rusiya və rus xalqı ilə tarixi dostluq əsas arqument kimi gətirilir. Ancaq az adam bunu bilir və ermənilər də heç vaxt etiraf etməyəcəklər ki, təxminən yüz il bundan əvvəl haylar məhz rusları qırıblar.
Rusiya İmperiyasının dövlət xadimi Pyotr Arkadyeviç Stolıpin hələ 1908-ci ildə İrəvan quberniyasında rusiyalı molokanların və ləzgilərin qətlə yetirildiyini qeyd edib.
Qafqazın qubernatoru İllarion İvanoviç Vorontsov-Daşkov 11 aprel tarixli məktubunda yazıb:
“Beləliklə, 1906-cı ilin ikinci yarısında İrəvan quberniyasında ermənilərin molokanlara və ləzgilərə qarşı sistematik şəkildə zorakılığı sonuncuya ermənilərə ümumi silahlı cavab vermək üçün molokanlar və tatarlarla (azərbaycanlılarla) birləşməyi düşünməyə vadar etdi. Ləzgilərdən belə təklif alsa da, qanuni hökumətin gücünə inamını qoruyub saxlayan molokanlar belə bir ittifaqdan imtina etdilər. Bununla yanaşı, onlar həmin ilin sentyabrında ermənilərin silahsızlaşdırılmasına dair vəsatətlərini səlahiyyətlilərə təqdim etdilər. Yalnız imtina olduğu təqdirdə molokanlar təcavüzkarlara qarşı qanlı repressiyaya başlayacaqlarına qərar verdilər”.скачать dle 11.3

Армяне забыли о том, как более 100 лет назад нападали на молокан и лезгин
Пока Азербайджан освобождает свои земли от оккупации, армяне осознавая свое поражение, просят помощи у разных лиц, начиная от артистов и заканчивая официальными представителями государств.
Одной из таких стран является Российская Федерация. Начиная с 27 сентября, армянская сторона не раз отмечала, что требует вмешательства в конфликт с Азербайджаном. Основным аргументом приводилась историческая дружба с Россией и русским народом. Но мало кто знает, да и армяне ни за что не признаются, что немногим более ста лет назад хаи резали этих самых русских.
Государственный деятель Российской империи Петр Аркадьевич Столыпин еще в 1908 году отмечал резню русских молокан и лезгин Эриванской губернии.
В своем письме от 11 апреля наместнику на Кавказе Иллариону Ивановичу Воронцову-Дашкову он писал:
"Так, в Эриванской губернии во второй половине 1906 года систематическое насильничество армян над молоканами и лезгинами навело последних на мысли объединиться с молоканами и татарами (азербайджанцами) для общего вооруженного отпора армянам. Получив предложение от лезгин, но сохранив еще веру в крепость законной власти, молокане отказались от такого союза. Однако в сентябре того же года предъявили властям свое ходатайство о разоружении армян. Только в случае отказа молокане решили, что приступят к кровавой расправе с насильниками".скачать dle 11.3