Kamran Əliyev “Amnesty İnternational”a müraciət etdi
Azərbaycan Respublikasının Baş prokuroru Kamran Əliyev “Amnesty İnternational” təşkilatının baş katibi xanım Julie Verhara rəsmi müraciət ünvanlayıb.
Bununla bağlı Baş Prokurorluq məlumat yayıb.
Müraciətə səbəb “Amnesty İnternational” təşkilatının veb-saytında 5 oktyabr 2020-ci ildə “Ermənistan - Azərbaycan: mülki şəxslər qadağan edilmiş “claster” bombaların istifadəsindən qorunmalıdır” adlı dərc edilmiş məqalədə bir sıra faktların təhrif edilməsi olub.
Müraciətdə qeyd edilib ki, 27 sentyabrdan etibarən Ermənistan silahlı qüvvələri geniş miqyaslı təxribat həyata keçirərək, bir neçə istiqamətdən Azərbaycan Respublikasının yaşayış məntəqələrini və mövqelərini atəşə tutub, nəticədə, mülki insanlar və hərbi qulluqçularımız arasında ölən və yaralananlar var, dinc mülki əhalinin kompakt yaşadığı məntəqələr, mülki infrastruktur obyektləri - xəstəxanalar, tibb müəssisələri, məktəb binaları və uşaq bağçaları qəsdən hədəfə alınır, bu da bir daha Ermənistan rəhbərliyinin dövlət səviyyəsindəki terror siyasətinə sadiq olduğunu göstərir.
Diqqətə çatdırılıb ki, 27.09.2020-ci ildən başlayan erməni terroru nəticəsində 27 mülki şəxs həlak olub, 141 nəfər müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri alıb, çoxsaylı yaşayış evlərinə və mülki infrastruktur obyektlərinə külli miqdarda ziyan dəyib.
Ermənistanın hərbi-siyası rəhbərliyi tərəfindən beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini kobud şəkildə pozulmaqla, döyüş bölgəsindən xeyli uzaqda yerləşən müxtəlif şəhər və rayonlarımızda dinc mülki əhalinin sıx yaşadığı məntəqələr ağır artilleriya atəşinə tutulub. Belə ki, 500 mindən artıq əhalisi olan Azərbaycanın ikinci böyük şəhəri, çoxsaylı tarixi və mədəni abidələri olan qədim Gəncə, strateji əhəmiyyət daşıyan sənaye şəhəri Mingəçevir, habelə Beyləqan, Bərdə, Ağcabədi, Goranboy və digər rayonlar istifadəsi qadağan edilmiş raket və qurğulardan atəşə tutulub.
04.10.2020-ci ildə Ermənistan tərəfindən növbəti təxribat törədilərək, döyüş bölgəsindən xeyli uzaq məsafədə yerləşən Xızı və Abşeron rayonlarına iki ortamənzilli raket atılıb.
Qeyd edilib ki, mütəxəssislərimiz tərəfindən Ermənistan silahlı qüvvələrinin mülki və strateji obyektlər də daxil olmaqla bütün hədəflərə qarşı beynəlxalq səviyyədə qadağan edilmiş yüksək dağıdıcı qüvvəyə malik “claster” bombalarından və “Smerch” raketlərindən istifadə etməsi müəyyən edilmişdir. Bunu sübut edən foto və videolar da müraciətə əlavə edilib.
Bu məlumatlar “Amnesty İnternational” təşkilatının rəhbərinin diqqətinə çatdırılmaqla rəsmi veb-saytda yerləşdirilməsi və bu həssas məsələdə obyektiv və qərəzsiz mövqe tutulması xahiş edilib.скачать dle 11.3

Кямран Алиев обратился к Amnesty İnternational
Генпрокурор Азербайджана Кямран Алиев направил обращение в адрес генсека Amnesty İnternational Джули Верхар.
Как говорится в заявлении, причиной для обращения стало искажение ряда фактов в статье "Армения-Азербайджан: гражданские лица должны быть защищены от запрещенных "кластерных" бомб", опубликованной на сайте организации 5 октября текущего года.
В обращении отмечается, что 27 сентября ВС Армении, предприняв широкомасштабную провокацию, обстреляли населенные пункты и позиции Азербайджана в нескольких направлениях, что привело к гибели и ранениям среди военнослужащих и гражданского населения.
"Армения намеренно берет на прицел пункты, где компактно проживают люди, а также гражданскую инфраструктуру – больницы, медучреждения, школы и детсады, что является показателем политики террора, осуществляемого официальным Ереваном на государственном уровне.
В результате этих действий, начатых Арменией 27 сентября текущего года, до настоящего времени погибли 27 гражданских лиц, 141 человек получил ранения различной степени, нанесен серьезный урон инфраструктуре населенных пунктов.
Военно-политическое руководство Армении, грубо нарушив нормы и принципы международного права, подвергло тяжелому артиллерийскому обстрелу различные города и районы Азербайджана, расположенные вдали от фронта. Огню из артиллерии и запрещенных ракет подверглись город Гянджа, где проживает более 500 тысяч граждан, стратегический промышленный город Мингячевир, а также Бейлаганский, Агджабединский, Геранбойский и другие районы.
4 октября Армения, осуществив очередную провокацию, выпустила две ракеты средней дальности по Хызынскому и Абшеронскому районам.
Нашими экспертами было установлено, что ВС Армении применили ко всем целям, включая гражданские и стратегические объекты, обладающие большой разрушительной силой запрещенные кластерные бомбы и ракеты "Смерч"", - говорится в заявлении
К обращению добавлены фото- и видеоматериалы, доказывающие данный факт.