İlham Əliyevdən Tovuzun atəşə tutulması nəticəsində dəymiş ziyanın aradan qaldırılması ilə bağlı SƏRƏNCAM
20.07.2020 17:04 2 625
Prezident İlham Əliyev Azərbaycan Respublikasının Tovuz rayonunu Ermənistan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin intensiv atəşə tutması nəticəsində mülki əhaliyə, dövlət əmlakına, o cümlədən, infrastruktur obyektlərinə dəymiş ziyanın aradan qaldırılması ilə bağlı tədbirlər haqqında sərəncam imzalayıb.
Sərəncama əsasən, Ermənistan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin Azərbaycan Respublikasının Tovuz rayonunu intensiv atəşə tutması nəticəsində mülki əhaliyə, dövlət əmlakına, o cümlədən, infrastruktur obyektlərinə dəymiş ziyanın qiymətləndirilməsini Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi Azərbaycan Respublikasının Fövqəladə Hallar Nazirliyi ilə birlikdə qısa müddətdə təmin edib, bu barədə məlumatları Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə təqdim etməlidir.
Nazirlər Kabineti bu sərəncama əsasən təqdim edilmiş məlumatlara uyğun olaraq, dəymiş ziyanın aradan qaldırılması, zərər vurulmuş obyektlərin tam bərpası və təmir-tikinti işlərinin sürətlə həyata keçirilməsi üçün tələb olunan maliyyə vəsaiti barədə təkliflərini Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etməlidir.
Qeyd edək ki, Ermənistan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin 2020-ci ilin iyul ayının 12-dən başlayaraq Ermənistan və Azərbaycan dövlət sərhədinin Tovuz rayonu istiqamətində qəsdən və hədəflənmiş şəkildə yaşayış məntəqələrini iri çaplı silahlardan və ağır artilleriya qurğularından intensiv atəşə tutması nəticəsində mülki əhaliyə, dövlət əmlakına, o cümlədən, infrastruktur obyektlərinə ciddi ziyan dəyib.скачать dle 11.3

Ильхам Алиев распорядился о мерах по устранению ущерба, нанесенного в результате обстрела Товуза
Президент Азербайджана Ильхам Алиев 20 июля подписал распоряжение о мерах по устранению ущерба, нанесенного гражданскому населению, государственному имуществу, в том числе инфраструктурным объектам, на территории Товузского района АР в результате интенсивного обстрела вооруженными силами Армении.
Согласно распоряжению, министерствам экономики и по чрезвычайным ситуациям поручено в кратчайшие сроки оценить ущерб, нанесенный населенным пунктам Товузского района в результате вражеского обстрела, а соответствующие данные представить Кабинету министров.
В свою очередь, правительство должно внести на рассмотрение Президента предложения по финансовым средствам, необходимым для устранения нанесенного ущерба, полного восстановления поврежденных объектов и ускоренного проведения ремонтно-строительных работ.
Отметим, что в результате интенсивного обстрела с 12 июля населенных пунктов на товузском направлении азербайджано-армянской госграницы с применением крупнокалиберного оружия и тяжелых артиллерийских установок вооруженные силы Армении нанесли серьезный ущерб гражданскому населению, госимуществу, в том числе инфраструктурным объектам.скачать dle 11.3