Mehriban Əliyevanın müdaxiləsindən sonra biznesmenin qızının uşağı özünə qaytarılıb - VİDEO
2 saylı Bakı İnzibati-İqtisadi Məhkəməsinin keçmiş sədri Çingiz Bəşirovun gəlini Samirə Bəşirovaya üç yaşlı qızı Miray geri qaytarılıb. Bu, martın 11-də Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın müdaxiləsindən sonra baş verib.
Bu barədə Oxu.Az-a Samirə Bəşirova məlumat verib.
Xatırladaq ki, o, əri Tamerlan Bəşirovdan boşanmaq üçün məhkəməyə müraciət edib. Bu zəmində Azərbaycan əsilli rusiyalı oliqarx Səxavət Baxşıyev və keçmiş hakim Çingiz Bəşirovun ailələri arasında münaqişə baş verib, nəticədə üç yaşlı qız qanunsuz olaraq anasından alınıb.
Martın 5-də polis S.Baxşıyevin evinə daxil olaraq Mirayı ananın əlindən alıb və atası T.Bəşirova təhvil verib. Hüquq mühafizəçiləri Ç.Bəşirovun göstərişini yerinə yetiriblər.
Analıq hüquqlarının pozulması ilə əlaqədar qadın bütün hüquq-mühafizə orqanlarına şikayət edib. O, eyni zamanda Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsindən də kömək istəyib. S.Bəşirovanın sözlərinə görə qurumdan bildirilib ki, onun “boşanma və uşağın ananın qəyyumluğuna verilməsi” ilə bağlı iddiasına baxıldığı Nəsimi Rayon Məhkəməsinə müraciət göndərilib.
Məhkəmə-Hüquq Şurasından isə S.Bəşirovanın məhkəmədə baxılan iddiası əsas gətirilərək, bu münaqişəyə müdaxilə etmək niyyətində olmadıqları deyilib. Ç.Bəşirovun hərəkətlərinə gəldikdə isə hüquq mühafizə orqanlarına müraciət etmək tövsiyə olunub.
Martın 7-də S.Bəşirova Bakı şəhər prokuroru İlqar Abbasovun qəbulunda olub. O bildirib ki, bu məsələnin həlli polisin səlahiyyətində deyil.
Nəhayət, Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın müdaxiləsindən sonra məsələ ananın xeyrinə həll olunub.
Bununla əlaqədar S.Bəşirova “Instagram” səhifəsində Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevaya göstərdiyi köməyə görə təşəkkürünü bildirib.
S.Bəşirovanın sözlərinə görə, hazırda prokurorluqda polis əməkdaşlarının qanunsuz hərəkətləri araşdırılır.

После вмешательства Мехрибан Алиевой дочери бизнесмена вернули ребенка - ВИДЕО
Невестке бывшего председателя второго Бакинского административно-экономического суда Чингиза Баширова - Самире Башировой вернули трехлетнюю дочь Мирай. Это произошло 11 марта после вмешательства Первого вице-президента
Азербайджана Мехрибан Алиевой. Об этом Oxu.Az сообщила сама С.Баширова.
Напомним, что она находится в процессе развода с мужем Тамерланом Башировым. На этой почве между семьями российского олигарха азербайджанского происхождения Сахавата Бахшиева и судьи в отставке Чингиза Баширова произошел конфликт, в результате которого у матери незаконно отняли трехлетнюю дочь.
5 марта полицейские вломились в дом С.Бахшиева, забрали Мирай и передали ее отцу Т. Баширову. Стражи порядка выполняли поручение Ч.Баширова.
Женщина пожаловалась во все правоохранительные органы на нарушение своих материнских прав. Она также обратилась за помощью в Государственный комитет по проблемам семьи, женщин и детей. Однако в этом ведомстве, по ее словам, отписались двумя предложениями, отметив, что направили обращение в суд Насиминского района, поскольку там рассматривается иск С.Башировой о расторжении брака и передаче ребенка под попечительство матери.
В Судебно-правовом совете С.Башировой также указали на иск, рассматриваемый в суде, дав понять, что не собираются вмешиваться в этот конфликт. А по поводу действий Ч.Баширова в совете рекомендовали обратиться в правоохранительные органы.
7 марта С.Баширова побывала на приеме у прокурора города Баку Ильгара Аббасова, который заявил, что решение данного вопроса не входит в компетенцию полиции.
Наконец, после вмешательства Мехрибан Алиевой вопрос был решен в пользу матери.
В этой связи С.Баширова на своей странице в Instagram обратилась к Первому вице-президенту Азербайджана и поблагодарила ее за помощь.
По словам С.Башировой, в настоящее время прокуратура расследует неправомерные действия сотрудников полиции.