İlham Əliyev göstəriş verdi: Nazirlər Kabineti 100 min dollar yardım etdi
Afrikanın Sahel regionunda gərgin sosial-iqtisadi vəziyyətlə bağlı İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) üzv dövlətlərə etdiyi müraciətə cavab olaraq, İƏT-in Nigerdəki humanitar və inkişaf idarəsinin İƏT Regional Ofisə çevrilməsinə dəstəyin verilməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin göstərişi ilə Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti tərəfindən bu təşkilata 100 min ABŞ dolları həcmində yardım edilib.
Qeyd etmək istərdik ki, İƏT-in sözügedən idarəsinin Regional Ofisə çevrilməsi ilə əlaqədar qərar 1-2 mart 2019-cu ildə Abu-Dabidə keçirilmiş İƏT Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 46-cı sessiyası və ötən ilin 31 mayda Məkkədə keçirilmiş İƏT-in Dövlət və Hökumət başçılarının 14-cü Sammitində qəbul olunub.скачать dle 11.3

Азербайджан оказал финансовую помощь ОИС
В ответ на обращение Организации исламского сотрудничества (ОИС) в связи с напряженной социально-экономической ситуацией в Сахельском регионе Африки Кабинетом министров Азербайджана по поручению Президента Ильхама Алиева была оказана помощь этой организации в размере 100 000 долларов США с целью оказания поддержки для превращения Управления ОИС по гуманитарному развитию в Нигере в региональный офис организации.
В сообщении отмечается, что решение о преобразовании управления ОИС в региональный офис было принято 1-2 марта 2019 года на 46-й сессии Совета министров иностранных дел организации в Абу-Даби и на 14-м саммите глав государств и правительств ОИС, прошедшем 31 мая прошлого года в Мекке.скачать dle 11.3