Ölkə ərazisində temperatur iqlim normasından 2,5 dərəcə aşağı endi
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin (ETSN) Milli Hidrometeorologiya Departamentindən verilən məlumata görə, fevralın 10-u səhərədək ölkə ərazisində qar yağıb. Bəzi şimal və şərq rayonlarında qar intensiv və güclü olub. Güclü qərb küləyi əsib.
Qar örtüyünün hündürlüyü - Xınalıqda 50 sm, Sarıbaş (Qax), Ağdərədə 45 sm, Qrızda 42 sm, Qəbələdə 38 sm, Şahdağda 37 sm, İsmayıllıda 32 sm, Altıağacda 28 sm, Oğuz, Lerikdə 26 sm, Xaltanda 20 sm, Qusar, Yardımlıda 16 sm, Daşkəsən, Qubada 15 sm, Gədəbəydə 14 sm, Göyçayda 12 sm, Zaqatalada 11 sm, Ordubad, Göygöl, Tərtərdə 5 sm, Şahbuz, Astarada 4 sm, Şabranda 3 sm, Sədərəkdə 1 sm olub.
Şimal-qərb küləyi arabir Maştağada 38 m/s, Sumqayıtda 34 m/s, Bakıda 32 m/s, Pirallahı, Qum adasında 30 m/s, Neft Daşlarında 28 m/s, Çilov adasında 26 m/s-dək güclənib.
Neft Daşları stansiyasının məlumatına əsasən, dalğanın hündürlüyü 6,8 metrə çatıb.
Külək Naftalanda 32 m/s, Neftçalada 30 m/s, Tərtər, Mingəçevir, Nabran, Salyan, Xaçmaz, Tovuz, Yevlax, Bərdə və Ağstafada 16-22 m/s-dək güclənib.
Fevralın 9-da temperatur Bakıda iqlim normasından 2,5 dərəcə aşağı enib. Havanın minimal temperaturu Bakı və Abşeron yarımadasında 1-2, Aran rayonlarında 2-5, dağlıq rayonlarda 10-16, yüksək dağlıq ərazilərdə 19-24, Naxçıvan MR-da isə 6-13 dərəcə şaxta olub.скачать dle 11.3

В Баку с начала зимы зафиксирована самая низкая температура воздуха
До утра 10 февраля на территории Азербайджана наблюдался снегопад. В некоторых северных и восточных регионах осадки были интенсивными. Дул сильный западный ветер.
Об этом говорится в сообщении Национального департамента гидрометеорологии Министерства экологии и природных ресурсов.
Толщина снежного покрова в Хыналыге составила 50 см, Сарыбаше (Гах), Агдере - 45 см, Гырызе - 42 см, Габале - 38 см, Шахдаге - 37 см, Исмаиллы - 32 см, Алтыагаче - 28 см, Огузе, Лерике - 26 см, Халтане - 20 см, Гусаре, Ярдымлы - 16 см, Дашкесане, Губе - 15 см, Гедабее - 14 см, Гейчае - 12 см, Загатале - 11 см, Ордубаде, Гейгеле, Тертере - 5 см, Шахбузе, Астаре - 4 см, Шабране - 3 см, Садараке - 1 см.
Порывы северо-западного ветра в поселке Маштага достигали 38 м/с, Сумгайыте - 34 м/с, Баку - 32 м/с, на островах Пираллахи и Гум Адасы - 30 м/с, Нефтяных Камнях - 28 м/с, острове Чилов - 26 м/с.
Скорость ветра в Нафталане увеличивалась до 32 м/с, Нефтчале - 30 м/с, Тертере, Мингячевире, Набрани, Сальяне, Хачмазе, Товузе, Евлахе, Барде и Агстафе - 16-22 м/с.
Согласно данным станции Нефтяные Камни, высота волн на Каспийском море достигала 6,8 метра.
9 февраля минимальный показатель температуры в Баку и на Абшеронском полуострове составил 1-2 градуса мороза, что ниже климатической нормы на 2,5 градуса.
В районах Арана самая низкая температура - 2-5 градусов ниже нуля, горных регионах - 10-16, высокогорьях - 19-24, Нахчыванской АР - 6-13 градусов мороза.скачать dle 11.3