Koronavirusun diaqnostik alətlər dəsti Azərbaycana gətirildi
Report xəbər verir ki, alətlər dəsti virusa yoluxan şəxslərin hospitalizasiyası üçün ayrılan xəstəxanalara paylanılacaq.
Alətlər dəstinin ölkəyə gətirilməsi işini Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı təşkil edib.
Qeyd edək ki, Səhiyyə naziri Oqtay Şirəliyev “Yeni 2019-nCoV koronavirus xəstəliyinə qarşı profilaktik tədbirlərin gücləndirilməsi barədə” əmr imzalayıb.
Sənəddə tibb müəssisələrində sanitariya-gigiyena, əksepidemik rejimlərin tələblərinin yerinə yetirilməsi və dezinfeksiya tədbirlərinin həyata keçirilməsi işinin gücləndirilməsi, kəskin respirator virus infeksiyasına şübhəli xəstələrin, xüsusən uşaqların və yaşlı əhalinin hospitalizasiyası üçün xüsusi palataların ayrılması və təchiz olunmasının təmin edilməsi üçün müvafiq tapşırıqlar verilib.
Qeyd edək ki, virusa yoluxması ehtimal edilən şəxslər Elmi-tədqiqat Ağciyər xəstəlikləri institutu, 1 saylı Kliniki Tibbi Mərkəzə və 7 saylı Uşaq infeksion xəstəxanasında karantin altına alınacaq.скачать dle 11.3

В Азербайджан доставлено оборудование для выявления коронавируса
Как сообщает Report, оборудование будет передано больницам, выделенным для госпитализации инфицированных.
Инициатором доставки оборудования является Всемирная организация здравоохранения.
Ранее министр здравоохранения Азербайджана Огтай Ширалиев подписал приказ об усилении профилактических мер против коронавируса 2019-nCoV.
Документ предусматривает информирование руководителей городских и районных медицинских учреждений и предприятий медработников о коронавирусе, незамедлительное информирование местных центров гигиены и эпидемиологии о случаях острого респираторного заболевания, а также отправку анализов, взятых у лиц с подозрением на заболевание, в Республиканскую противочумную станцию, создание запаса лекарственных средств для симптоматического лечения заболевания, усиление дезинфекционных мер в медучреждениях и др.скачать dle 11.3