Əli Əsədovun qərarı - Yeni iş yerləri yaranacaq, sosial rifah yüksələcək
Nazirlər Kabinetinin “Azərbaycan Respublikasının xarici iqtisadi fəaliyyətin mal nomenklaturası, idxal gömrük rüsumlarının dərəcələri və ixrac gömrük rüsumlarının dərəcələri”ndə dəyişiklik edilməsi barədə qərarı iki hissədən ibarətdir.
Bu barədə Nazirlər Kabinetinin qərarla bağlı izahında bildirilir.
Birinci hissəyə əsasən, daxili istehsalda istifadə olunan xammal və materialların idxal rüsumu 15%-dən 0%-ə endirilib.
Ölkədə fəaliyyət göstərən 500 müəssisənin istifadə etdiyi xammalın siyahısı təhlil edildikdən sonra Azərbaycanda istehsal olunmayan və yaxın gələcəkdə də istehsal olunacağı gözlənməyən xammalların siyahısı müəyyənləşdirlib.
Müəyyən edilib ki, ölkəyə xammal olaraq əsasən metallurgiya, kimya, rezin plastmas və qida sənayesinə aid olan məhsullar idxal edilir.
Bundan əlavə, bu sadalanan xammalın istifadə olunduğu hazır məhsulların da ölkəyə idxalı getdikcə artmaqdadır.
Qeyd olunub ki, idxalın əvəzlənməsi, daxildə istehsalı dəstəkləmək, ixracı stimullaşdırmaq, istehsalı genişləndirmək, nəhayət, yeni iş yerləri açılmasına şərait yaratmaq məqsədilə bu xammalların idxal rüsumu 0%-ə endirilib.
Yerli istehsalçı ucuz xammalla təmin edildikdə istehsal edilən son məhsul da 15% ucuz başa gələcək ki, nəticədə məhsulun maya dəyərini aşağı düşəcək.
“Bu da, öz növbəsində, həmin məhsulların daxili bazarda ucuzlaşmasına, xarici bazarda isə rəqabətqabiliyyətliliyinin artmasına səbəb olacaq. Nəticədə, bu iki göstərici həm daxildə, həm də xarici bazarda satışın artmasını stimullaşdıraraq istehsalın genişləndirilməsinə imkan yaradacaq.
İstehsalın genişlənməsi isə yeni iş yerləri, məşğulluğun artması, bu sahədə çalışan vətəndaşların rifahının yüksəlməsi deməkdir”, - deyə Nazirlər Kabinetinin məlumatında qeyd olunur.
Nəhayət, bu qərar bəzi məhsulların ölkəyə idxalının azalmasına və əksinə, ixracın artmasına təsir göstərəcək ki, bu da ölkədən valyuta axınını müəyyən qədər azaltmaqla yanaşı, eyni zamanda, ölkəyə əlavə xarici valyuta gətirilməsini təmin edəcək.
Qərarın 2-ci hissəsi isə ölkədən ferroərintilərin ixracını stimullaşdıracaq.
Qərara əsasən ölkədə istehsalına başlanılmış ferroərintilərin ixrac rüsumu 5%-dən 0%-ə endirilib.
Məqsəd xarici bazarda onun rəqabətqabiliyyətliliyini artırmaq və ixracı stimullaşdırmaqdır. İndiyə qədər mövcud olan rüsum isə bu məhsula yerli istehsalçıların yüksək tələbatının olması səbəbindən tətbiq edilirdi.
“Ancaq, 2018-ci ilin noyabrında Prezident İlham Əliyev Sumqayıt Kimya Sənayesi Parkında 51 milyon dollar investisiya yatrılımış ferroərintilər zavodunun açılışını etdi. İndi ferroərintilərin istehsalı artdığı və yerli ehtiyacı ödədiyi, əhəmiyyətli ixrac potensialı yarandığı üçün ixracı stimullaşdıran qərarlar qəbul edilir. Bu da yenə ferroərintilər zavodunun tam gücü ilə işləməsini və ölkəyə əlavə xarici valyuta gətirilməsinə imkan verəcək”.

В Азербайджане изменены некоторые таможенные пошлины
Как передаёт Median.Az со ссылкой на oxu.az, соответствующие изменения отражены в соответствующем постановлении Кабинета министров АР о товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности
Согласно первой части документа, пошлина на импорт сырья и материалов, используемых во внутреннем производстве, снижена с 15 до 0%.
После проведения анализа списка сырья, используемого 500 предприятиями страны, определен список сырья, которое в стране не производится и в ближайшем будущем производиться не будет. Установлено, что в страну в виде сырья в основном импортируется продукция для металлургической отрасли, производства химической, резиновой, пластмассовой продукции, а также для продовольственной промышленности. Кроме того, увеличивается импорт в страну готовой продукции с использованием данного сырья.
В целях создания условий для импортозамещения, поддержки внутреннего производства, стимулирования экспорта, расширения объемов производства и открытия новых рабочих мест, пошлина на импорт сырья снижена до 0%.
В документе указывается: если местный производитель будет обеспечен сырьем с нулевой ставкой на импорт, то конечный продукт обойдется дешевле. В данном случае речь идет о 15-процентном снижении себестоимости. Это будет способствовать удешевлению продукции на внутреннем и повышению конкурентоспособности на внешнем рынке. В результате это будет стимулировать рост продаж как в стране, так и за рубежом, создавая возможности для расширения объемов производства, что в свою очередь означает открытие новых рабочих мест, рост занятости, повышение благосостояния граждан, занятых в данных отраслях производства.
Кроме того, снижение пошлин будет способствовать сокращению объемов импорта некоторых товаров и одновременно росту экспорта, что обеспечит приток в страну дополнительной иностранной валюты.
Согласно второй части постановления Кабмина, пошлина на экспорт ферросплавов снижена с 5 до 0%. Данное решение принято с целью повышения конкурентоспособности данной продукции на внешнем рынке и стимулирования экспорта.