Azərbaycana İranda futbol oynamamaq tövsiyə olundu
FIFA-nın ardından UEFA qadınların stadiona girişinə qadağa qoyulan ölkələrlə də mübarizəyə başlayıb.
UEFA-nın İcraiyyə Komitəsinin Sloveniyanın paytaxtı Lyublyanada keçirilən iclasında bu barədə qərar verilib.
Qurum UEFA-ya üzv olan assosiasiyalara tövsiyə edəcək ki, öz oyunlarını qadınların stadionlara girişinə qadağa qoyan belə ölkələrdə keçirməsinlər. AFFA (Azərbaycan Futbol Federasiyaları Assosiasiyası) da məhz UEFA-ya üzv qurumlardan biridir. UEFA prezidenti Aleksandr Çeferin bu barədə danışıb:
“Biz üzvlərimizin təmsilçiləri bu ölkələrdə futbol oynasa, onları cəzalandıra bilmərik. Çünki bu, bizim yurisdiksiyamızdan kənardadır. Ancaq biz buna sakit qala və heç bir şey etməyə bilmərik. Biz Avropa futbolunu inkişaf etdirməliyik.
55 assosiasiyaya və bütün klublara məsləhətimiz odur ki, qadınların fundamental hüquqlarına hörmət qoyulmayan yerdə və ya bu ölkədən olan komandalarla oynamasınlar. Klub və liqa nümayəndələri də bizimlə razılaşdı”.
Qeyd edək ki, İranda qadınların stadiona girişinə qadağa var. Bu ayın əvvəlində bir qadın stadiona gizlicə girmiş və buna görə həbs olunacağını bildiyindən, özünü yandırmışdı. Ona görə də FIFA bu ölkəyə qarşı sanksiya tətbiq edib. İrana oktyabrın 10-da Tehranda Kamboca ilə oyunda stadiona qadınların buraxılmasını təmin etməsi tapşırılıb.

Азербайджану порекомендовали не играть в футбол в Иране
Как передаёт Median.Az со ссылкой на oxu.az, на заседании Исполнительного комитета в Любляне (Словения) было принято решение по этому поводу.
УЕФА рекомендует ассоциациям-членам не проводить свои матчи в странах, где женщинам воспрещен вход на стадион.
"Мы не можем наказать входящие в УЕФА страны за проведение матчей в этих странах. Это за пределами нашей юрисдикции. Однако мы также не можем оставаться безучастными и ничего не делать. Нам нужно развивать европейский футбол.
Мы рекомендуем 55 ассоциациям и всем клубам не играть в странах и против клубов и стран, в которых не уважают фундаментальные права женщин", - сказал президент УЕФА Александр Чеферин.
Отметим, что в Иране для женщин существует запрет на посещение футбольных матчей. Недавно иранская болельщица Сахар Ходаяри осуществила акт самосожжения после того, как ее задержали за тайное посещение футбольного матча. За это ФИФА ввел санкции в отношении Ирана. Ирану поручили разрешить женщинам посетить матч Иран-Камбоджа, который состоится в Тегеране 10 октября.