Azərbaycanda "Diplomatik xidmət haqqında" qanun layihəsinə bir sıra dəyişikliklər edilib
"Report"a istinadən xəbər verir ki, bu dəyişiklər yeni hazırlanan "Diplomatik xidmət haqqında" qanun layihəsində əksini tapıb.
İlk dəfə daimi diplomatik xidmətə qəbul olan şəxslər and içəcək.
Layihəyə əsasən, Azərbaycan vətəndaşı ilk dəfə daimi diplomatik xidmətə qəbul olunanda vəzifəsinin icrasına başlamazdan əvvəl belə bir məzmunda and içəcək:
"Azərbaycan dövlətinə və xalqına sədaqətlə xidmət göstərəcəyimə, Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasına və qanunlarına əməl edəcəyimə, dövlət sirrini və xidməti sirri qoruyacağıma, üzərimə düşən vəzifələri qərəzsiz, vicdanla və məsuliyyətlə yerinə yetirəcəyimə, hər zaman diplomatik xidmət əməkdaşı adını uca tutacağıma və Azərbaycan Respublikasını ləyaqətlə təmsil edəcəyimə and içirəm".
And içən diplomatik xidmət əməkdaşı andının yazılı mətnini imzalayacaq və bu sənəd onun şəxsi işində saxlanılacaq.
Azərbaycanın diplomatik xidmət orqanı əməkdaşlarına şamil olunması nəzərdə tutulan məhdudiyyətlərin siyahısı açıqlanıb.
Layihəyə əsasən, diplomatik orqanların əməkdaşları xidmət keçdiyi dövrdə siyasi partiyalara üzv olmasına, eləcə də siyasi partiyaların və dini qurumların fəaliyyətində iştirak etməsinə, əlavə ödənişli (əmək qanunvericiliyində nəzərdə tutulan qaydada müvəqqəti əvəzetməyə görə haqqın ödənilməsi halları istisna olmaqla) seçkili və ya təyinatlı vəzifə tutması, xidmət keçdiyi diplomatik orqan rəhbərinin icazəsi olmadan pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olmasına, dövlət orqanının (qurumunun) və ya yerli özünüidarəetmə orqanının işləri üzrə üçüncü şəxslərin nümayəndəsi (təmsilçisi) olmasına məhdudiyyət tətbiq edilir.
Layihədə, həmçinin vurğulanıb ki, xarici dövlətin vətəndaşlığının, xarici dövlətdə müvəqqəti və ya daimi yaşamaq hüququ verən icazənin (sənədin) əldə olunması üçün müraciət etməsinə (xidməti fəaliyyətlə əlaqədar qeydiyyat (akkreditasiya) istisna olmaqla), müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) və ya xidmət keçdiyi diplomatik xidmət orqanı rəhbərinin icazəsi olmadan xarici dövlətin və ya beynəlxalq təşkilatın vəsaiti, eləcə də digər xarici mənbələr hesabına səfərlərə getməsinə və tədbirlərdə iştirak etməsinə məhdudiyyət qoyulur.
65 yaşına çatmış diplomatik xidmət əməkdaşlarının xidmətdə olma müddəti hər dəfə bir ildən çox olmayaraq beş ilədək uzadıla bilər.
Layihəyə əsasən, müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) tərəfindən vəzifəyə təyin olunan diplomatik xidmət əməkdaşlarının diplomatik xidmətdə olmalarının yaş həddi 65 yaşdır.
Xidmətdə olma müddəti uzadılmış diplomatik xidmət əməkdaşlarının sayı diplomatik xidmət orqanlarının ümumi ştat vahidi sayının 15 faizindən artıq olmamalıdır.
Azərbaycanın diplomatik xidmət orqanlarının tabeliyində təhsil, elmi tədqiqat və mədəniyyət müəssisələri, eləcə də digər hüquqi şəxslər yaradıla bilər.
Layihəyə əsasən, diplomatik xidmət orqanlarının vahid sisteminə daxil olan orqanların, onların tabeliyində yaradılan qurumların hüquqi statusu ilə bağlı məsələlər müvafiq normativ hüquqi aktlarla tənzimlənəcək.
Azərbaycanın diplomatik nümayəndəlikləri Konstitusiyaya uyğun olaraq, müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) təqdimatı ilə Milli Məclis, Azərbaycan konsulluğu isə müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) tərəfindən təsis edilir.
Diplomatik nümayəndəliklər və konsulluqların təsis edilməsi ilə bağlı məsələlər ölkənin və qəbul edən dövlətin və ya beynəlxalq təşkilatın tərəfdar çıxdıqları beynəlxalq müqavilələr və Azərbaycanın normativ hüquqi aktları ilə tənzimlənir.
Diplomatik xidmət orqanının əməkdaşları əcnəbi və ya vətəndaşlığı olmayan şəxslə nikaha daxil olduqda bu barədə müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanı (qurumu) on iş günü müddətində məlumatlandırmalıdır.
Bundan başqa, layihəyə əsasən, həmin şəxslər diplomatik nümayəndəlikdə və ya konsulluqda müvafiq vəzifəyə təyin olunduqda aidiyyəti diplomatik nümayəndəliyə və ya konsulluğa gəlməli, həmçinin diplomatik nümayəndəlikdən və ya konsulluqdan tutduğu vəzifədən azad edildikdə (geri çağırıldıqda) azad edilmə (geri çağırılma) tarixindən etibarən on iş günü müddətində və ya razılaşdırılmış tarixdə müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqana (quruma) qayıtmalıdır.
Habelə diplomatik xidmət orqanının əməkdaşları beynəlxalq təşkilatın orqanında fəaliyyətini bitirdikdə və ya fəaliyyətinin bitmə müddətindən əvvəl geri çağırıldıqda fəaliyyətin bitmə və ya geri çağırılma tarixindən etibarən on iş günü müddətində, yaxud razılaşdırılmış tarixdə müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqana (quruma) qayıtmalıdır.
Xidmət dövründə diplomatik xidmət orqanının əməkdaşlarının 18 yaşına çatmamış uşaqlarına və övladlığa götürdüyü şəxslərə, həmçinin 18 yaşından yuxarı əmək qabiliyyəti olmayan övladlarına və övladlığa götürdüyü şəxslərə görə müəyyən məbləğdə aylıq müavinət ödənilə bilər.
Layihəyə əsasən, diplomatik xidmət orqanının əməkdaşlarının 18 yaşına çatmamış uşaqlarının övladlığa götürdüyü şəxslərin, eləcə də 18 yaşından yuxarı əmək qabiliyyəti olmayan övladlarının və övladlığa götürdüyü şəxslərin bir sıra xərcləri də dövlət tərəfindən ödənilməlidir.
Həmçinin diplomatik xidmət orqanı əməkdaşlarına qəbul edən dövlətdə onlarla birlikdə yaşayan orta ixtisas və ali təhsilin bakalavr səviyyəsi üzrə əyani təhsil alan 23 yaşına qədər övladlarına və övladlığa götürdüyü şəxslərə görə müəyyən məbləğdə təhsil müavinəti ödənilməlidir.
Diplomatik xidmət orqanları əməkdaşlarının fəaliyyət istiqamətləri müəyyənləşib.
Layihəyə əsasən, diplomatik xidmət orqanlarının əməkdaşları Azərbaycanın xarici siyasətinin həyata keçirilməsi, xarici dövlətlərdə və beynəlxalq təşkilatlarda təmsil olunmasında, ölkənin müstəqilliyinin, suverenliyinin, ərazi bütövlüyünün, sərhədlərinin toxunulmazlığının, milli təhlükəsizliyinin və milli maraqlarının xarici siyasət vasitələri ilə və diplomatik üsullarla qorunmasını təmin etməlidirlər.
Bundan başqa, diplomatik xidmət orqanlarında çalışan əməkdaşları ölkənin xarici siyasətinin vahid xətt üzrə həyata keçirilməsinin təmin edilməsi məqsədilə Azərbaycan dövlət orqanlarının (qurumlarının) xarici əlaqələr sahəsində fəaliyyətini əlaqələndirməlidir.
Həmçinin diplomatik xidmət orqanlarının əməkdaşları beynəlxalq siyasi, ictimai, iqtisadi və təhlükəsizlik vəziyyətinin, xarici dövlətlərin xarici və daxili siyasətinin, beynəlxalq təşkilatların fəaliyyətini təhlil etməli, xarici dövlətlərlə diplomatik və konsul əlaqələrini, beynəlxalq təşkilatlarla diplomatik əlaqələri həyata keçirməlidir.
Diplomatik xidmət orqanlarında xidmət keçən əməkdaşlar xaricdə yaşayan soydaşlarla bağlı dövlət siyasətinin həyata keçirilməsinə və əlaqələrin inkişafına dəstək verilməsində, dövlət protokolunun təmin olunmasında, konsul işinin təşkil edilməsi və konsul funksiyalarının həyata keçirilməsində iştirak etməlidirlər.
Diplomatik xidmət orqanlarında vəzifələrin siyahısı genişləndirilə bilər.
Layihəyə əsasən, diplomatik xidmət orqanlarında aşağıdakı diplomatik vəzifələr mövcuddur:
Müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanda (qurumda):
- orqanın (qurumun) rəhbəri;
- orqanın (qurumun) rəhbərinin müavini;
- xüsusi tapşırıqlar üzrə səfir, idarə rəisi;
- idarə rəisinin müavini;
- müşavir;
- şöbə müdiri;
- birinci katib;
- ikinci katib;
- üçüncü katib;
- attaşe.
Diplomatik nümayəndəlikdə:
- fövqəladə və səlahiyyətli səfir, təmsilçilik ofisinin rəhbəri, daimi nümayəndə, nümayəndə;
- səfirin müavini, daimi nümayəndənin müavini;
- müşavir-elçi;
- attaşe, maliyyə məsələləri üzrə attaşe.
Konsulluqda:
- baş konsul;
- konsul;
- vitse-konsul;
- konsul agenti, maliyyə məsələləri üzrə attaşe.
Layihədə qeyd olunub ki, Azərbaycanın fəxri konsulu müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) tərəfindən təyin edilir və diplomatik xidmətdə hesab olunmur.
Fəxri konsul Azərbaycanın, qəbul edən dövlətin və ya üçüncü dövlətin vətəndaşı ola bilər. Fəxri konsulun hüquqi vəziyyəti və fəaliyyətinin təşkili ilə bağlı məsələlər müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) tərəfindən müəyyən edilir.
Xatırladaq ki, "Diplomatik xidmət haqqında" qüvvədə olan qanuna əsasən, diplomatik nümayəndəliklərdə və konsulluqlarda işləyən diplomatik xidmət əməkdaşları üçün 10 vəzifə təsbit edilib.скачать dle 11.3

В дипломатической службе Азербайджанской Республики (АР) произведён ряд изменений.
Как сообщает Report, соответствующее положение содержится в новом законопроекте "О дипломатической службе", поступившем в Милли Меджлис.
В Азербайджане могут ввести обязательную присягу для граждан, впервые поступивших на постоянную дипломатическую службу
Согласно документу, гражданин Азербайджана, впервые поступающий на постоянную дипломатическую службу, перед началом исполнения своих обязанностей принесет следующую присягу.
"Клянусь преданно служить государству и народу Азербайджана, соблюдать Конституцию и законы АР, хранить государственную и служебную тайну, беспристрастно, добросовестно и ответственно исполнять возложенные на меня обязанности, не порочить звание сотрудника дипломатической службы и достойно представлять АР".
Текст присяги с подписью дипломата будет храниться в его личном деле.
В Азербайджане могут ввести ряд ограничений для сотрудников органов дипломатической службы
В случае принятия законопроекта сотрудникам дипслужб запретят:
- вступать в политические партии и участвовать в деятельности политических партий и религиозных организаций;
- занимать выборные или назначаемые должности с дополнительной оплатой (за исключением случаев оплаты за временное замещение, предусмотренных трудовым законодательством);
- заниматься педагогической деятельностью без разрешения руководителя дипломатического органа, в котором они проходят службу;
- быть представителем третьих лиц по делам государственного учреждения или органа местного самоуправления;
- обращаться за получением иностранного гражданства или документа, дающего право на временное или постоянное проживание в иностранном государстве (за исключением регистрации (аккредитации), связанной со служебной деятельностью);
- выезд в командировки и участие в мероприятиях за счет средств иностранного государства, международной организации или других иностранных источников.
Срок службы сотрудников дипломатической службы, достигших 65-летнего возраста, может быть продлен до пяти лет, не более чем на один год за раз
Согласно проекту, предельный возраст сотрудников дипломатической службы, назначаемых органом (учреждением), определяемым соответствующим органом исполнительной власти, составляет 65 лет.
Численность сотрудников дипслужбы с продленным стажем службы не должна превышать 15% от общей численности единиц дипломатической службы.
При органах дипломатической службы Азербайджана могут быть созданы образовательные, научно-исследовательские и культурные учреждения, а также другие юридические лица
Согласно проекту, вопросы, связанные с правовым статусом структур, входящих в единую систему органов дипломатической службы, и созданных при них учреждений, будут регулироваться соответствующими нормативными правовыми актами.
Согласно Конституции, дипломатические представительства Азербайджана создаются Милли Меджлисом по представлению органа (учреждения), определяемого соответствующим органом исполнительной власти, а консульства - самим органом (учреждением), определяемым соответствующим органом исполнительной власти.
В Азербайджане сотрудников дипломатической службы могут обязать заранее уведомлять органы исполнительной власти о браке с иностранцами
Согласно документу, сотрудники органов дипломатической службы, желающие вступить в брак с иностранными гражданами или лицами без гражданства, должны будут уведомить об этом соответствующий орган исполнительной власти в течение 10 рабочих дней.
В период службы сотрудникам дипломатической службы может выплачиваться ежемесячное пособие в установленном размере на детей и усыновленных лиц до 18 лет, а также на нетрудоспособных детей и усыновленных лиц старше 18 лет
Согласно проекту, государство также должно покрывать ряд расходов детей сотрудников дипломатической службы до 18 лет, усыновленных лиц, а также нетрудоспособных детей и усыновленных лиц старше 18 лет.
Кроме того, сотрудникам дипслужбы должно выплачиваться образовательное пособие в установленном размере на детей и усыновленных лиц до 23 лет, проживающих с ними в принимающем государстве и обучающихся очно в средних специальных учебных заведениях и на уровне бакалавриата высшего образования.
Определена деятельность сотрудников органов дипломатической службы
Согласно проекту, сотрудники органов дипломатической службы должны обеспечивать реализацию внешней политики Азербайджана, представительство в иностранных государствах и международных организациях, защиту независимости, суверенитета, территориальной целостности, неприкосновенности границ, национальной безопасности и национальных интересов страны внешнеполитическими средствами и дипломатическими методами.
Кроме того, сотрудники дипломатической службы должны координировать деятельность государственных органов (учреждений) АР в сфере внешних связей для обеспечения реализации единой линии внешней политики страны.
Также сотрудники органов дипломатической службы должны анализировать международную политическую, общественную, экономическую ситуацию, внешнюю и внутреннюю политику иностранных государств, деятельность международных организаций, осуществлять дипломатические и консульские отношения с иностранными государствами и дипломатические отношения с международными организациями.
Сотрудники, проходящие службу в органах дипломатической службы, должны участвовать в реализации государственной политики в отношении соотечественников, проживающих за рубежом, и поддержке развития связей с ними, обеспечении государственного протокола, организации консульской работы и осуществлении консульских функций.
Список должностей в органах дипломатической службы может быть расширен
Согласно проекту, в органах дипслужбы существуют следующие должности.
В органе (учреждении), определяемом соответствующим органом исполнительной власти:
- руководитель органа (учреждения);
- заместитель руководителя органа (учреждения);
- посол по особым поручениям, начальник управления;
- заместитель начальника управления;
- советник;
- начальник отдела;
- первый секретарь;
- второй секретарь;
- третий секретарь;
- атташе.
В дипломатическом представительстве:
- чрезвычайный и полномочный посол, руководитель представительского офиса, постоянный представитель, представитель;
- заместитель посла, заместитель постоянного представителя;
- советник-посланник;
- атташе, атташе по финансовым вопросам.
В консульстве:
- генеральный консул;
- консул;
- вице-консул;
- консульский агент, атташе по финансовым вопросам.
В проекте отмечается, что почетный консул Азербайджана назначается органом (учреждением), определяемым соответствующим органом исполнительной власти, и не считается находящимся на дипслужбе.
Почетным консулом может быть гражданин Азербайджана, принимающего государства или третьего государства. Правовое положение почетного консула и вопросы организации его деятельности определяются органом (учреждением), определяемым соответствующим органом исполнительной власти.
Напомним, согласно действующему закону "О дипломатической службе", для дипломатических служащих, работающих в диппредставительствах и консульствах, установлено 10 должностей.