İcbari tibbi sığortanın qiyməti məlum oldu - Bir hissəsini dövlət ödəyəcək » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
İcbari tibbi sığortanın qiyməti məlum oldu - Bir hissəsini dövlət ödəyəcək
Gələn ildən icbari tibbi sığorta sisteminin (İTS) bütün ölkə ərazisində tətbiqi planlaşdırılır. Artıq ayrı-ayrı sosial qrupa aid əhali üçün ödəniləcək illik sığorta haqlarının məbləği də müəyyən edilib.
Qaydalara əsasən, sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan fiziki şəxslər, mülki-hüquqi xarakterli müqavilələr əsasında işləri (xidmətləri) yerinə yetirən fiziki şəxslər və özüməşğul əhali qrupu üçün tibbi sığorta ödənişlərinin illik məbləği 120 manat olacaq.
İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin Tibbi sığorta departamentinin rəhbəri Vüqar Qurbanov qeyd edib ki, tütün məmulatlarına, energetik içkilərə, neft məhsullarına xüsusi aksiz markalarının alınmasına görə tətbiq edilən vergilər hesabına İTS-nin maliyyə mənbələri üzrə daxil olan vəsaitlər artacaq.
Həmin vəsait də əhalinin keyfiyyətli tibbi xidmətlər əldə etməsi üçün tibb müəssisələrinə yönəldiləcək.
Qeyd olunub ki, 2020-ci ildən xidmətlər zərfinin baza hissəsi üzrə hər il adambaşına 29 manat dövlət büdcəsi hesabına ödəniləcək:
“Baza hissəsinə ilkin səhiyyə xidməti, təcili və təxirəsalınmaz tibbi yardım xidməti aiddir. Xidmətlər zərfinin əlavə hissəsinə aid olan ixtisaslaşdırılmış tibbi yardımdan istifadə etmək üçün isə İTS haqqının ödənilməsi məcburidir. Əhali kateqoriyaları üzrə də tibbi sığorta haqqının illik məbləği 120 manatdır və hər bir şəxsin ödədiyi sığorta haqqı onun özünə aiddir”.скачать dle 11.3

Определен размер взносов на обязательное медстрахование » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
В следующем году планируется ввести систему обязательного медицинского страхования (ОМС) по всей стране. Размер ежегодных страховых взносов, подлежащих выплате различным группам населения, уже определен.
Сумма первого взноса на обязательное медицинское страхование для физических лиц, занятых предпринимательской деятельностью, предоставляющих услуги на основании договоров гражданско-правового характера и самозанятых граждан будет составлять 120 манатов.
Руководитель Департамента медицинского страхования Государственного агентства по обязательному медицинскому страхованию Вугар Гурбанов отметил, что поступления от финансовых источников ОМС будут увеличиваться за счет налогов, взимаемых за покупку акцизных марок на табачные изделия, энергетические напитки и нефтепродукты. Эти средства будут направлены на баланс медицинских учреждений для оказания населению качественных медицинских услуг.
Было отмечено, что с 2020 года базовая часть пакета услуг будет оплачиваться за счет средств государственного бюджета в размере 29 манатов на душу населения:
«Базовая часть включает первичную медико-санитарную и неотложную медицинскую помощь. Для того, чтобы использовать специализированную медицинскую помощь, которая является дополнительной частью пакета услуг, необходимо оплатить стоимость ОМС. Годовая сумма платы за медицинское страхование составляет 120 манатов».скачать dle 11.3