Milyonlarla manat pul, mindən çox bank kartı, 25 mənzil - Azərbaycanda ŞOK ƏMƏLİYYAT (VİDEO) » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Milyonlarla manat pul, mindən çox bank kartı, 25 mənzil - Azərbaycanda ŞOK ƏMƏLİYYAT (VİDEO)
Daxili İşlər Nazirliyinin Kibercinayətkarlıqla Mübarizə Baş İdarəsi sosial şəbəkələrin Azərbaycan seqmentində onlayn qumar oyunları təşkil edən dəstənin üzvlərinə qarşı genişmiqyaslı əməliyyat həyata keçirib.
Belə ki, Baş İdarə əməkdaşları ölkənin virtual məkanında qeydə alınan cinayət xarakterli davranışların təhlilini apararkən "Instagram" sosial şəbəkəsində müxtəlif anonim adlarla açılmış səhifələrin vətəndaşları internetdə qumar oyunlarına cəlb etdiklərini müəyyən ediblər. Araşdırmalarla bu qanunsuz fəaliyyətlə dəstə halında təşkilatlanmış bir qrup şəxsin məşğul olmasına dair ilkin sübutlar əldə edildikdən sonra dəstə ətrafında 3 ay davam edən əhatəli əməliyyat-texniki tədbirlər keçirilib.
Müəyyən edilib ki, dəstəyə başçılıq edən 1999-cu il təvəllüdlü Elmidar İsmayılzadə, 1974-cü il təvəllüdlü Eldəniz İsmayılov daxil olmaqla 30 nəfərə yaxın şəxsi öz cinayət əməllərinə cəlb edərək onlayn qumar oyunları təşkil ediblər. Cinayətkar şəbəkənin üzvləri gizliliyi təmin etmək məqsədilə Rusiya, Ukrayna, Türkiyə və sair ölkələrə məxsus mobil nömrələrdən istifadə etməklə sosial şəbəkələrdə çoxsaylı səhifələr açmış və müxtəlif şirnikləşdirici vədlərlə vətəndaşları xarici ölkələrə məxsus saytlar üzərindən qumar oyunlarına cəlb ediblər.
"Fast Loto", "CHCPlay" kimi qeyri-leqal saytlara birbaşa adminlik statusu əldə edən şəbəkənin əsas üzvləri ölkə ərazisində çoxşaxəli virtual idarəetmə sistemi quraraq mobil qruplar şəklində kirayə götürdükləri və mütəmadi olaraq dəyişdikləri mənzillərdə Elmidar İsmayılzadə və Eldəniz İsmayılovun göstərişləri əsasında fəaliyyət göstəriblər. Qumar oyunlarının şərti olaraq "qurban" adlandırılan şəxslər pul vəsaitlərini dəstə üzvlərinin onlara göndərdikləri bank kartlarına köçürüblər. Əməliyyat zamanı aşkar olunan 1 157 bank kartı ayrı-ayrı vətəndaşlardan müxtəlif məbləğlər müqabilində alınaraq cinayət fəaliyyətində istifadə edilib. Öz kartlarını dəstə üzvlərinə təqdim edən şəxslər isə onların əsl niyyətlərindən xəbərsiz olublar. Məhkəmə qərarları əsasında dəstə üzvlərinin istifadə etdikləri gizli ofislərə, mənzillərə, saxlanc yerlərinə baxış zamanı çoxsaylı elektron sübutlar, bank kartları, saxta adlarla sənədləşdirilmiş xarici ölkələrə məxsus 110 ədəd mobil telefon nömrəsi, 2 000 000 manat məbləğində nağd pul vəsaiti və sair maddi sübut kimi götürülüb.
Aparılmış araşdırmalarla şəbəkənin üçüncü şəxslərin adlarına istifadə etdiyi bank hesablarına 20 000 000 manatdan artıq vəsaitin mədaxil olduğu müəyyənləşdirilib. Şəbəkənin cinayət yolu ilə əldə etdiyi külli miqdarda pul vəsaitlərini leqal dövriyyəyə daxil etmək üçün çirkli pulların yuyulması sxemlərindən istifadə etdiyi də məlum olub. Belə ki, bu huquqazidd fəaliyyətdə dəstənin cinayət yolu ilə əldə etdiyi pul vəsaitlərini kriptovalyutaya çevirərək xarici ölkələrə göndərməsini təşkil edən 1988-ci il təvəllüdlü Rövşən Məmmədov müəyyən edilərək saxlanılıb. Onun ofisinə və yaşadığı mənzilə baxış keçirilərkən bir çox maddi sübutlar aşkar olunaraq götürülüb. Araşdırmalarla dəstənin 3 375 000 manat məbləğində pul vəsaitini kriptovalyuta şəklində xarici ölkələrə göndərdiyi məlum olub.
İstintaq zamanı şəbəkə üzvlərinin qanunsuz yolla əldə etdikləri vəsaitlərlə aldıqları ümumi dəyəri 10 000 000 manat olan 25 mənzil, torpaq sahələri, bağ evləri, ticarət obyektləri, "Mercedes Gelendvagen", "Lexus", "Range Rover" markalı lüks avtomobillər müəyyən edilərək məhkəmə qərarları ilə üzərlərinə həbs qoyulub.
Faktla bağlı Baş İdarədə Azərbaycan Respublikası CM-in 244-1.3.1 (mütəşəkkil dəstə tərəfindən internet informasiya ehtiyatlarından və ya informasiya-telekommunikasiya şəbəkələrindən istifadə edilməklə qumar oyunlarının təşkili), 193-1.3.1 və 193-1.3.2 (mütəşəkkil dəstə tərəfindən cinayət yolu ilə əldə edilmiş xeyli miqdarda əmlakı leqallaşdırma) maddələri ilə cinayət işi başlanılaraq şəbəkəyə başçılıq edən 9 şəxs barəsində həbs qətimkan tədbiri seçilib. Xarici ölkələrdə gizlənən dəstə üzvlərinin ölkəyə gətirilərək məsuliyyətə cəlb edilməsi istiqamətində isə hüquqi prosedurlar başlanılıb. Dəstənin digər üzvlərinin müəyyən edilməsi istiqamətində zəruri əməliyyat-istintaq və əməliyyat-texniki tədbirlər davam etdirilir.скачать dle 11.3

Операция МВД: пресечена деятельность крупной сети онлайн-казино, изъяты миллионы манатов (ВИДЕО) » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Операция МВД: пресечена деятельность крупной сети онлайн-казино, изъяты миллионы манатов (ВИДЕО)
Главное управление по борьбе с киберпреступностью Министерства внутренних дел (МВД) Азербайджана провело масштабную операцию против членов преступной группировки, организовавшей нелегальные онлайн-азартные игры.
Так, сотрудники Главного управления при анализе виртуального пространства страны выявили, что страницы, зарегистрированные под различными анонимными именами в социальной сети Instagram, привлекают граждан к азартным играм в интернете.
Было установлено, что руководители группировки - Эльмидар Исмайылзаде (1999 г.р.) и Эльдениз Исмайылов (1974 г.р.) - привлекли к своей преступной деятельности около 30 человек и организовали онлайн-азартные игры. Члены преступной сети, чтобы обеспечить секретность, использовали мобильные номера России, Украины, Турции и других стран, создавали множество страниц в соцсетях и различными заманчивыми обещаниями привлекали граждан к азартным играм через зарубежные сайты.
Главные члены сети, получившие статус прямых администраторов нелегальных сайтов, таких как Fast Loto, CHCPlay, создали разветвленную систему виртуального управления на территории страны и действовали в виде мобильных групп в арендованных квартирах и регулярно меняли локации по указаниям Эльмидара Исмайылзаде и Эльдениза Исмайылова.
"Жертвы" азартных игр переводили денежные средства на банковские карты, отправленные им членами группировки. 1 157 банковских карт, обнаруженных во время операции, были приобретены у отдельных граждан за различные суммы и использовались в преступной деятельности. Лица, предоставившие свои карты членам группировки, не знали об их истинных намерениях.
В ходе осмотра тайных офисов, квартир, мест хранения, используемых членами группировки, были изъяты многочисленные банковские карты, 110 мобильных номеров, оформленных по поддельным документам и принадлежащих зарубежным операторам, наличные денежные средства в размере 2 000 000 манатов и другие вещественные доказательства.
Следствием было установлено, что на банковские счета, которые сеть использовала на имя третьих лиц, поступило более 20 млн манатов. Для легализации преступных доходов использовались схемы отмывания грязных денег. Правоохранители задержали 34-летнего Ровшана Мамедова, который организовывал перевод преступных денег банды в криптовалюту и отправку за границу. В его офисе и квартире изъяты многочисленные вещдоки. Преступная группировка отправила за рубеж 3.375 млн манатов в криптовалюте.
Решением суда был наложен арест на 25 квартир, земельные участки, дачные дома, коммерческие объекты, автомобили Mercedes Gelendvagen, Lexus, Range Rover общей стоимостью 10 млн манатов, приобретенные членами сети на незаконно полученные средства.
По данному факту в Главном управлении возбуждено уголовное дело по статьям 244-1.3.1 (организация азартных игр с использованием интернет-информационных ресурсов или информационно-телекоммуникационных сетей организованной группой), 193-1.3.1 и 193-1.3.2 (легализация денежных средств либо иного имущества, добытого преступным путем, организованной группой либо преступной организацией) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики.
В отношении 9 лиц, руководивших сетью, избрана мера пресечения в виде ареста.
В отношении членов группировки, скрывающихся в зарубежных странах, начаты юридические процедуры по их экстрадиции в страну и привлечению к ответственности. Продолжаются необходимые оперативно-следственные и оперативно-технические мероприятия по установлению других членов группировки.скачать dle 11.3