İrandan külli miqdarda narkotiki ölkəmizə gətirən dəstə üzvləri HƏBS EDİLDİLƏR » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
İrandan külli miqdarda narkotiki ölkəmizə gətirən dəstə üzvləri HƏBS EDİLDİLƏR
İrandan Xəzər dənizi vasitəsilə Azərbaycana külli miqdarda narkotik keçirən dəstə üzvləri barəsində həbs qərarı verilib.
Bu barədə Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğu və Dövlət Sərhəd Xidmətinin birgə məlumat yayıb.
Belə ki, iyunun 24-də, gecə saat 23 radələrində Xəzər dənizində Sumqayıt şəhəri və Yaşma qəsəbəsi istiqamətində hərəkət edən qayıqlara Dövlət Sərhəd Xidmətinin hərbi qulluqçuları tərəfindən "Dayan" komandası verilməsinə baxmayaraq, verilmiş əmrə tabe olmayaraq, qayıqlarında özləri ilə gətirdikləri narkotik vasitələri suya ataraq qaçmağa çalışan İran İslam Respublikasının vətəndaşları 1983-cü il təvəllüdlü Nuri Əbruntən, 1984-cü il təvəllüdlü Bəhmən Kaseb və Aunəq Abdulrəhim (yaralı halda) təqibetmə əməliyyatı zamanı ələ keçiriblər.
Eyni zamanda həmin vaxt həyata keçirilən əməliyyat-axtarış tədbirlərinin nəticəsində Yaşma qəsəbəsi ərazisində Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı olan 2 nəfər mülki şəxsin - 1982-ci il təvəllüdlü Elxan Əliyev və 1976-cı il təvəllüdlü Esmira Məmmədovanın şübhəli şəkildə dəniz sahilində və suyun içində fənərlərlə işarə verərək olduqları yeri bəyan etmələri aşkar edilib və onlar saxlanılıb.
Həyata keçirilmiş davamlı əməliyyat-axtarış tədbirləri zamanı İran İslam Respublikası vətəndaşları Bəhmən Kaseb, Aunəq Abdulrəhim və Nuri Əbruntən tərəfindən qaçaqmalçılıq yolu ilə Azərbaycan Respublikasına gətirilmiş narkotik vasitə olan çətənə bitkisi - 4 ədəd müxtəlif rəngli torbalarda təxminən 165 kiloqram çəkidə Bakı şəhəri, Binəqədi rayonu, Novxanı qəsəbəsi yaxınlığında aşkar edilərək götürülüb.
Baş Prokurorluğun İstintaq idarəsində başlanmış cinayət işi üzrə 27.06.2024-cü il tarixdə Bəhmən Kaseb və Nuri Əbruntən Cinayət Məcəlləsinin 206.3.2, 234.4-1 və 318.2-ci (Azərbaycan Respublikasının dövlət sərhədini qanunsuz olaraq keçmə) maddələri ilə, Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları 1982-ci il təvəllüdlü Elxan Əliyev və 1976-cı il təvəllüdlü Esmira Məmmədovaya isə Cinayət Məcəlləsinin 32.5, 206.3.2 (qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən qaçaqmalçılığa köməklik) və 234.4-1-ci (narkotik vasitələrin və psixotrop maddələrin qanunsuz dövriyyəsi xüsusilə külli miqdarda törədildikdə) maddələri ilə təqsirləndirilən şəxs qismində cəlb olunaraq, müstəntiqin vəsatəti və ibtidai araşdırmaya prosessual rəhbərliyi həyata keçirən prokurorun təqdimatı əsasında Bakı şəhəri Binəqədi Rayon Məhkəməsinin həmin tarixli qərarı ilə barələrində həbs qətimkan tədbiri seçilib.
Aunəq Abdulrəhim hazırda Dövlət Sərhəd Xidmətinin hərbi qulluqçularının xüsusi müşahidəsi altında saxlanmaqla xəstəxanada müalicəsi davam etdirilir.
Cinayətin digər iştirakçılarının ifşa olunmaları istiqamətində zəruri istintaq və əməliyyat-axtarış tədbirləri davam etdirilir.
İbtidai istintaqın gedişatı və nəticəsi barədə ictimaiyyətə əlavə məlumat veriləcək.скачать dle 11.3

Морской наркотрафик: спецоперация двух структур на Каспии пресекла крупную контрабанду » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Морской наркотрафик: спецоперация двух структур на Каспии пресекла крупную контрабанду
В результате оперативно-розыскных и следственных мероприятий, проведенных совместно Генеральной прокуратурой и Государственной пограничной службой Азербайджанской Республики, пресечена контрабанда крупной партии наркотиков из Исламской Республики Иран через Каспийское море в Азербайджанскую Республику.
Информацию об этом распространили Генпрокуратура и Госпогранслужба.
Согласно совместному заявлению, 24 июня примерно в 23:00 пограничники заметили подозрительные лодки, двигавшиеся в направлении города Сумгайыт и поселка Яшма. Несмотря на требование остановиться, нарушители попытались скрыться, выбросив груз за борт.
В результате погони были задержаны трое граждан Ирана - Нури Абрунтан (1983 г.р.), Бахман Касеб (1984 г.р.) и Аунаг Абдулрахим, получивший ранение при задержании. Одновременно на берегу были арестованы двое граждан Азербайджана - Эльхан Алиев (1982 г.р.) и Эсмира Мамедова (1976 г.р.), которые, предположительно, должны были встретить груз на побережье территории поселка Яшма. Они фонарями подавали сигналы в сторону моря, стояв воде, чем и выдали себя.
В ходе дальнейших оперативно-разыскных мероприятий близ поселка Новханы было обнаружено около 165 кг марихуаны, упакованной в четыре мешка различных цветов. Наркотик был доставлен в Азербайджан контрабандным путем вышеуказанными гражданами Ирана.
27 июня по уголовному делу, возбужденному в Следственном управлении Генеральной прокуратуры, Бахману Касебу и Нури Абрунтану были предъявлены обвинения по статьям 206.3.2 (контрабанда, совершенная группой лиц по предварительному сговору), 234.4-1 (незаконные изготовление, производство, приобретение, хранение, перевозка, пересылка либо сбыт наркотических средств, психотропных веществ или их прекурсоров в особо крупном размере) и 318.2 (незаконное пересечение государственной границы Азербайджанской Республики группой лиц по предварительному сговору) Уголовного кодекса, граждане Азербайджанской Республики, Эльхану Алиеву и Эсмире Мамедовой - 32.5,206.3.2 (содействие контрабанде) и 234.4-1. На основании ходатайства следователя и представления прокурора, осуществляющего процессуальное руководство предварительным расследованием, решением Бинагадинского районного суда в отношении задержанных избрана мера пресечения в виде ареста.