Ana və iki övladını öldürərək ömürlük cəza alan müəllim yenidən hakim qarşısında » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Ana və iki övladını öldürərək ömürlük cəza alan müəllim yenidən hakim qarşısında
Ali Məhkəmədə ana və iki azyaşlı övladını qətlə yetirməkdə ittiham olunan Əhəd Əliyevin barəsindəki hökmdən verilən kassasiya şikayəti üzrə məhkəmə iclası başlayıb.
Pravda.az-ın əldə etdiyi məlumata görə, hakim Rəşad Abdulovun sədrliyi ilə keçirilən prosesdə təqsirləndirilən şəxsin anket məlumatları dəqiqləşdirilib.
Məhkəmənin iclası aprelin 9-na təyin edilib.
Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hökmünə əsasən, Əhəd Əliyev verilmiş ittihamlarla təqsirli bilinərək ömürlük azadlıqdan məhrum edilib.
Xatırladaq ki, hadisə 2022-ci ilin fevral ayında paytaxtın Nizami rayonunda qeydə alınıb. Fevralın 20-də 1983-cü il təvəllüdlü Gülnar Qaraxanova və iki azyaşlı övladının kirayə yaşadıqları evdə kəsici-deşici alətlə aldıqları xəsarətlərdən ölmələri faktı ilə bağlı rayon prokurorluğuna məlumat daxil olub.
Həyata keçirilmiş təxirəsalınmaz istintaq və əməliyyat-axtarış tədbirləri nəticəsində cinayətin zərərçəkmişin qohumu - 1981-ci il təvəllüdlü Əhəd Əliyev tərəfindən şəxsi münasibətlər zəminində aralarında yaranmış münaqişə zamanı törədilməsinə əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Əhəd Əliyevə qarşı Cinayət Məcəlləsinin 120.2.4 (xüsusi amansızlıqla adam öldürmə), 120.2.7 (iki və ya daha çox şəxsi öldürmə), 120.2.9 (təqsirkar şəxs üçün aşkar surətdə köməksiz vəziyyətdə olan adamı qəsdən öldürmə), 120.2.11 (quldurluq, hədə-qorxu ilə tələb etmə, terrorçuluq və ya banditizmlə əlaqədar adam öldürmə), 181.2.4(Quldurluq, xeyli miqdarda əmlak əldə etmək məqsədi ilə törədildikdə), 181.2.5 (Quldurluq, silah və ya silah qismində istifadə edilən əşyalar tətbiq edilməklə törədildikdə), 181.3.3 (Quldurluq, zərərçəkmiş şəxsin sağlamlığına ağır zərər vurulmaqla törədildikdə) maddələri ilə ittiham irəli sürülüb. Məhkəmə istintaqı zamanı məlum olub ki, təqsirləndirilən şəxs əvvəllər müəllim işləyib, 2007-2014-cü illərdə isə Saatlı rayonu, Novruzlu kənd məktəbinin direktoru olub. Hadisə baş verən vaxt ev sahibi Fəsahət Qaraxanov Rusiyada olub.скачать dle 11.3

Учитель, приговоренный к пожизненному сроку за тройное убийство, снова предстанет перед судом » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Учитель, приговоренный к пожизненному сроку за тройное убийство, снова предстанет перед судом
В Верховном суде началось судебное заседание по кассационной жалобе на приговор в отношении Ахада Алиева, обвиняемого в убийстве женщины и двух ее малолетних детей в Баку.
Как сообщает pravda.az, на процессе под председательством судьи Рашада Абдулова были уточнены анкетные данные обвиняемого.
Судебное заседание было назначено на 9 апреля.
Согласно приговору Бакинского суда по тяжким преступлениям, Ахад Алиев был признан виновным по предъявленным обвинениям и приговорен к пожизненному лишению свободы.
Напомним, днем 20 февраля 2022 года в Низаминском районе Баку были убиты Гюльнар Гараханова (1983 г.р.) и ее дети - Ламия (2008 г.р.) и Атахан (2011 г.р.). В ходе проведенных оперативно-разыскных мероприятий появились обоснованные подозрения в том, что преступление совершил их родственник Ахад Алиев (1981 г.р.) на почве возникшего между ними конфликта.
А.Алиеву были предъявлены обвинения по статьям 120.2.4 (умышленное убийство, совершенное с особой жестокостью или общеопасным способом), 120.2.7 (умышленное убийство двух или более лиц), 120.2.9 (умышленное убийство лица, заведомо для виновного находящегося в беспомощном состоянии), 120.2.11 (умышленное убийство сопряженное с разбоем, вымогательством, терроризмом; или бандитизмом), 181.2.4 (разбой в целях завладения значительным имуществом), 181.2.5 (разбой с применением оружия или предметов, используемых в качестве оружия), 181.3.3 (разбой с причинением тяжкого вреда здоровью потерпевшего) Уголовного кодекса Азербайджана, в его отношении была избрана мера пресечения в виде ареста.
Кроме того, в суде выяснилось, что обвиняемый Ахад Алиев работал учителем, а в 2007-2014 годах был директором одной из школ Саатлинского района.скачать dle 11.3