Sülhməramlılar İrəvana, Azərbaycan ordusu Xankəndinə - 3-cü Qarabağ müharibəsi başlayır?
25.02.2021 21:19 888
Median.Az konkret.az-a istinadən, Ermənistanda elə bir vəziyyət yaranıb ki, 10 noyabr razılaşmasının altına imza atan şəxslərin hakimiyyətdə qalması artıq imkansız hala çevrilib. Bu Paşinyanın “İsgəndər” açıqlaması ilə bağlı bir məsələdir”.
Bu fikirləri açıqlamasında Beynəlxalq münasibətlər üzrə şərhçi Əziz Əlibəyli səsləndirib. O bildirb ki, Rusiyanın Ermənistandakı əsas gücü hərbçilərdir. Hərbçilərlə Paşinyan arasında toqquşmalar bu səbəbdən baş verir və məqsəd Nikolun hakimiyyətdən uzaqlaşdırılmasıdır: “Nəzərə alsaq ki, Ermənistanda müxalifət və ordu 10 noyabr razılaşmasının əleyhinə çıxış edir və Dağlıq Qarabağı geri qaytarmaq haqqında fikirlər səsləndirir. Belə olan halda isə 10 noyabr razılaşmasının hüquqi tərəfləri gündəmə gəlir. Təbii ki, bu razılaşmanın hüquqi qarantı Rusiyadır. Amma müqavilənin altında Paşinyanın imzası var. Onun hakimiyyətdən getməsi və yerinə müxalifətin gəlməsi, təbii olaraq 10 noyabr razılaşmasının hüquqi qüvvədən düşməsi ilə nəticələnəcək. Çünki onlar bu razılaşmanı qəbul etməyəcəklər. Belə olan halda isə Azərbaycanın əlində, Dağlıq Qarabağın sülhməramlıların nəzarətində olan 25 faiz hissəsində öz suverenliyini bərpa etmək üçün unikal imkan yaranır. Söhbət ondan gedir ki, Ermənistanda hakimiyyət dəyişsə, onlar Azərbaycana qarşı hərbi əməliyyatları bərpa edəcəklər. Bu isə Azərbaycanın əməliyyatları qaldığı yerdən başlaması və torpaqları tamamilə azad etməsi anlamına gəlir”.
Əziz Əlibəyli onu da əlavə edib ki, Paşinyan devrilsə, Vitali Balasanyan Qarabağın ermənilərin əlində olan hissəsində hakimiyyətə gətiriləcək. Ona görə də, Araik Arutyunyan hazırda Nikol Paşinyanın köməyinə gedib.