Nazirlik monitorinq apardı, 97 obyektdə pozuntu aşkarlandı
İqtisadiyyat Nazirliyi ticarət və xidmət obyektlərində növbəti monitorinqləri davam etdirir.
Nazirliyin mətbuat xidmətindən bildirilib ki, zəruri qayda və tələblərə əməl edilməsinə nəzarət məqsədilə avqustun 5-6-da keçirilən növbəti monitorinqlərdə Bakı şəhərinin Nərimanov rayonunda “Atlanta İnteryer” mağazasında, “Prime Food CO” MMC-yə məxsus mağazada, “Dokta” MMC-yə və “Zeytun Pharmaceuticals” MMC-yə məxsus apteklərdə, Binəqədi rayonunda “Super Çərəz Mağazası”nda, Naim Salamova məxsus ət, Rahil İbrahimova məxsus təsərrüfat malları, Svetlana Musəvi və Arzu Vəliyevaya məxsus ərzaq mağazalarında, Ramin Cabbarova məxsus kafedə, Xəzər rayonunda “Oba Market”də, Nadir Ələkbərova, Cavid Şirinova, Məzahir Ağayevə, Cəmaləddin Hüseynzadəyə məxsus mağazalarda, İlqar Abdulova məxsus “Zoo Mağaza”da, “Buta Farm” MMC-yə məxsus aptekdə, Səbail rayonunda “Grand Mart” mağazasında, “Bon Appetit” mağazasında, “İlkin Market”də, “Sizin Market”də, “Pizza Holiday”də, “Avand Gözəllik Salonu”nda, “Edelss Baku Gözəllik Salonu”nda, “Elqa Gözəllik Salonu”nda, Xuraman Ağayevaya məxsus ərzaq mağazasında, Suraxanı rayonunda Orxan Nəbizadəyə məxsus xırdavat, Anar Mirzəyevə məxsus qarışıq mallar, Əfsanə Həsənovaya məxsus ərzaq mağazalarında, Nizami rayonunda İlqar Məlikova, Tariyel Ələkbərova, Ruslan Əlləzova, Tahir Əliyevə, Etibar Baxşəliyevə məxsus mağazalarda, Şofiq Rəfiyə məxsus “Quru meyvə” dükanında, Qaradağ rayonunda Qaraş Quliyevə, Həzi Xanlarova, Zöhrab Əlimanova, Elşən Xankişiyevə məxsus pərakəndə ticarət obyektlərində, Nəsimi rayonunda Vüsal Bayramova, Zahir Tahirova, Laçın Gülməmmədovaya, Cövhər Mərdanova, Rasim Əhmədova, Tehran Hüseynova məxsus mağazalarda, Sabunçu rayonunda “Ərzaq və dönər satışı 24 saat” ticarət obyektində, “BazarStore”da, Nigar Hüseynovaya məxsus “Kimyəvi Təmizləmə” xidmət obyektində, Yasamal rayonunda “Kaspian Kristal İçkilər və Ərzaq Mağazası”nda, Maarif Abışova, Əvəzxan Qədirova, Aydın Əmirmetova məxsus ticarət obyektlərində, “Molekul” MMC-yə məxsus aptekdə, Xətai rayonunda “Aptek 222”də, “İce Clean” MMC-yə məxsus kimyəvi təmizləmə obyektində, Şamil Əlimova, Həbib Pənahova, Fərid Seyidova məxsus mağazalarda, ümumilikdə, monitorinq aparılmış 632 obyektin 97-də zəruri sosial davranış qaydaları və sanitar-epidemioloji tələblərə əməl olunmaması hallarına rast gəlinib.
Monitorinqlərdə müvafiq qayda və tələblərə əməl edilməsinin zəruriliyi bir daha sahibkarların diqqətinə çatdırılıb, onlar tələblərin pozulması hallarına yol veriləcəyi halda ciddi tədbirlərin görüləcəyi barədə məlumatlandırılıblar.
Avqustun 5-6-da nəzarət-yoxlama tədbirləri keçirilmiş 1323 obyektin 189-da epidemiya əleyhinə rejimin, sanitariya-gigiyena tələblərinin pozulduğu müəyyən edilib və nöqsana yol vermiş vergiödəyiciləri barədə İnzibati Xətalar Məcəlləsinə uyğun olaraq protokollar tərtib olunub.
Qeyd edək ki, mayın 22-dən avqustun 7-dək monitorinq aparılmış 21 min 708 sahibkarlıq subyektindən 7818-də zəruri sosial davranış qaydaları və sanitar-epidemioloji tələblərin pozulması halları aşkarlanıb.