Hakim ştatları üç dəfəyə yaxın artırılıb
“Son dövrlər hakimlərin təminatının əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşdırılması, infrastrukturun müasirləşdirilməsi məqsədilə hakim ştatları üç dəfəyə yaxın artırılıb”.
xəbər verir ki, bu barədə Məhkəmə-Hüquq Şurasından verilən məlumatda qeyd olunub.
Dövlət başçısının Fərmanı ilə hakim ştatının 200 vahid artırılması məhkəmə fəaliyyətinin səmərəliliyinə əsaslı təsir göstərib. Ötən ay hakimlərin təyinatı ilə bağlı 60-dan çox mühüm qərar qəbul edilib, o cümlədən dövlət başçısının Sərəncamları ilə Ali Məhkəmənin sədr müavini və kollegiya sədrləri, apellyasiya instansiyası məhkəmələrinə 11 kollegiya sədri, 16 məhkəmə sədri təyin edilib.
Bəzi hakimlərin iş yeri intizam qaydasında dəyişdirilib. Habelə Ali Məhkəmənin beş hakiminin aşağı işə keçirilib və 20-dək yeni nəsil gənc hakim ali və apellyasiya məhkəmələrinə irəli çəkilib. Bu isə öz növbəsində hakimlərin məsuliyyət hissinin artırılmasında mühüm əhəmiyyət kəsb edib.скачать dle 11.3