Qazaxıstan BMT reytinqində kibertəhlükəsizlik üzrə liderlərin ilk üçlüyündə yer alıb.
Median.Az Qazaxıstan KİV-ə istinadən xəbər verir ki, bunu ölkənin Rəqəmsal İnkişaf Nazirliyinin İnformasiya Təhlükəsizliyi Komitəsinin sədri Ruslan Abdikalikov bildirib.
Onun sözlərinə görə, yaxın illərdə ölkənin qarşısında rəqəmsal təhlükəsizlik sahəsində lider mövqeləri nəzərdə tutan Tier 1 (Role-modeling) qrupuna daxil olmaq kimi iddialı hədəf durur.
"Son illərdə biz bir sıra mühüm təşəbbüslər həyata keçirmişik: Bug Bounty platforması, məlumatlara çıxışa nəzarət xidməti, 220-dən çox dövlət sisteminin informasiya mühafizəsi platforması ilə inteqrasiyası. Süni intellekt bu gün boşluqların aşkarlanmasında, hücumların qarşısının alınmasında və vətəndaşların qorunmasında aparıcı rol oynayır", - o qeyd edib.
R.Abdikalikov əsas təşəbbüslər arasında Zərərli Kodların Tədqiqat Mərkəzinin və mütəxəssis hazırlığı üçün kiberpoliqonun açılmasını, "Kiberqalxan-2" proqramının genişləndirilməsini, eGov-da "STOP-KREDİT" funksiyasının tətbiqini, şəxsi məlumatların qorunması üzrə beynəlxalq konvensiyalara qoşulmanı qeyd edib.

Казахстан вошел в тройку лидеров по кибербезопасности в рейтинге ООН.
Как передает Median.Az со ссылкой на казахстанские СМИ, об этом заявил председатель комитета по информационной безопасности Минцифры Руслан Абдикаликов.
По его словам, в ближайшие годы перед страной стоит амбициозная цель – войти в группу Tier 1 (Role-modeling), что предполагает лидерские позиции в сфере цифровой безопасности.
"В последние годы мы внедрили ряд значимых инициатив: платформу Bug Bounty, сервис контроля доступа к данным, интеграцию более 220 государственных систем с платформой защиты информации. Искусственный интеллект сегодня играет ключевую роль в выявлении уязвимостей, предотвращении атак и защите граждан", - отметил он.
Среди ключевых инициатив, Абдикаликов отметил запуск Центра исследования вредоносного кода и киберполигона для подготовки специалистов, расширение программы "Киберщит-2", введение функции "СТОП-КРЕДИТ" на eGov, присоединение к международным конвенциям по защите персональных данных.