Aİ "xarici agentlər haqqında qanun"a görə Gürcüstana qarşı mümkün sanksiyaları müzakirə edəcək » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Aİ "xarici agentlər haqqında qanun"a görə Gürcüstana qarşı mümkün sanksiyaları müzakirə edəcək
Avropa İttifaqı (Aİ) ölkələrinin xarici işlər nazirləri "xarici agent" qanununun qəbul edilməsi ilə əlaqədar olaraq Gürcüstana qarşı mümkün məhdudiyyətləri müzakirə edəcəklər.
"Euractiv" portalı əldə etdiyi sənəd layihəsinə istinadən bunu bildirib.
Sənəddə göstərilir ki, dərhal cavab tədbirləri olaraq, Avropa İttifaqı Gürcüstanla Aİ arasında Assosiasiya Sazişi çərçivəsində ikitərəfli yüksək səviyyəli səfərləri, görüşləri və tədbirləri dayandıra, saziş müzakirələrini, danışıqları və imzalanmasını dondura bilər.
Bundan əlavə, Aİ ölkələri ölkə rəhbərliyinin nümayəndələrinə qarşı məhdudiyyətlər tətbiq etməyi, Gürcüstan hakimiyyətinə fayda verən layihələrin maliyyələşdirilməsini dayandırmağı, Aİ-nin hər hansı maliyyə yardımı, o cümlədən vətəndaş cəmiyyəti və müstəqil KİV-in inkişafı ilə bağlı müzakirələri nəzərdən keçirir.скачать dle 11.3

ЕС обсудит возможные санкции против Грузии за "закон об иноагентах" » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
ЕС обсудит возможные санкции против Грузии за "закон об иноагентах"
Главы министерств иностранных дел стран Евросоюза (ЕС) в понедельник, 24 июня, обсудят возможные ограничения против Грузии в связи с принятием "закона об иноагентах".
Об этом сообщил портал Euractiv со ссылкой на проект документа, попавший в его распоряжение.
В нем указывается, что в качестве немедленных ответных мер ЕС может приостановить двусторонние визиты на высоком уровне, встречи и мероприятия в рамках соглашения об ассоциации между Евросоюзом и Грузией, а также заморозить обсуждения, переговоры и подписание двусторонних соглашений.
Кроме того, страны Евросоюза рассматривают возможность ввести ограничения в отношении представителей руководства страны, приостановить финансирование проектов, "приносящих пользу грузинским властям", обсуждение любой финансовой помощи ЕС, "в том числе на развитие гражданского общества и независимых СМИ".