Beş yaşlı uşağın ölümündə günahlandırılan həkimlə bağlı qərar ləğv edildi » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Beş yaşlı uşağın ölümündə günahlandırılan həkimlə bağlı qərar ləğv edildi
Ali Məhkəmədə səhlənkarlıqda təqsirləndirilən "Bərdə Rayon Mərkəzi Xəstəxanası" Publik Hüquqi Şəxsin Birləşmiş Uşaq Xəstəxanasının Cərrahiyə şöbəsində uşaq cərrahı vəzifəsində çalışmış Şöhrət Əhmədov və həmin xəstəxananın Cərrahiyyə şöbəsinin müdiri (həkim-ümumi cərrah) olmuş Ədalət Süleymanovun barəsindəki qərardan verilən kassasiya şikayətinə baxılıb.
Qərara əsasən, kassasiya şikayəti qismən təmin edilib, Gəncə Apellyasiya Məhkəməsinin hökmü Ədalət Süleymanova aid hissədə ləğv olunub və cinayət işinin apellyasiya instansiyası məhkəməsində həmin hissədə yenidən baxılması təyin edilib. Hökm qalan hissədə dəyişdirilmədən saxlanılıb.
İttihama görə, hadisə 2020-ci ilin avqustunda baş verib. 2015-ci il təvəllüdlü Gülüm Abidova avqustunda yaşadıqları həyətdə nərdivanın aşması nəticəsində yıxılıb. Sonra valideynləri onu Bərdə Rayon Mərkəzi Xəstəxanasına çatdırıblar. Orada uşağa həkim baxıb, sistemlər köçürülüb. Valideynlərin dediklərinə görə, həkim onlara uşağın vəziyyətinin qorxulu olmadığını, qısa müddətdə yaxşılaşacağını bildirib. Sonra Gülümün vəziyyəti pisləşdiyi üçün onu təcili yardım maşını ilə Bakıya gətiriblər. Saat 20:00-da xəstəxanaya çatdırılan Gülüm bir neçə saat sonra orada vəfat edib. Hadisədən sonra Şöhrət Əhmədov və Ədalət Süleymanov saxlanılıblar və barələrində Cinayət Məcəlləsinin 314.2-ci (ağır nəticələrə səbəb olan səhlənkarlıq) maddəsi ilə ittiham irəli sürülüb.
Bərdə Rayon Məhkəməsinin hökmü ilə Şöhrət Əhmədov 2 il müddətinə azadlığın məhdudlaşdırılması (elektron qolbaq) cəzasına məhkum edilib, Ədalət Süleymanova isə bəraət verilib. Hökmdən narazı qalan dövlət ittihamçısı apellyasiya protesti verib. Gəncə Apellyasiya Məhkəməsinin qərarına əsasən, apellyasiya protesti qismən təmin edilib, Bərdə Rayon Məhkəməsinin çıxardığı Ədalət Süleymanova aid hissədə ləğv olunub. Belə ki, o, 2 il müddətinə azadlığın məhdudlaşdırılması cəzasına məhkum edilib.скачать dle 11.3

Обвиняемому в смерти пятилетнего ребенка отменили приговор » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
В Верховном суде рассмотрена кассационная жалоба на решение в отношении Шохрата Ахмедова, работавшего детским хирургом в хирургическом отделении Объединенной детской больницы юридического лица публичного права "Бардинская центральная районная больница", и Адалята Сулейманова, занимавшего должность заведующего хирургическим отделением (врач - общий хирург) той же больницы.
По информации pravda.az, решение было объявлено на процессе под председательством судьи Таира Кязымова.
Суд частично удовлетворил кассационную жалобу, приговор Гянджинского апелляционного суда был отменен в части, касающейся Адалята Сулейманова, обеспечен пересмотр в апелляционном суде уголовного дела в этой части. В остальном приговор был оставлен без изменений.
Согласно обвинительному заключению, инцидент произошел в августе 2020 года. Гюлюм Абидова (2015 г.р.) упала с лестницы во дворе дома. Родители отвезли ее в Бардинскую центральную районную больницу. Там ребенка осмотрел врач, поставили капельницу. По словам родителей, врач заверил их, что состояние ребенка удовлетворительное и улучшится в скором времени. Однако состояние Гюлюм ухудшилось, и ее на машине скорой помощи доставили в Баку. Девочка поступила в больницу в 20:00, где скончалась несколько часов спустя. После случившегося Ш.Ахмедов и А.Сулейманов были задержаны. Им было предъявлено обвинение по статье 314.2 (халатность, повлекшая по неосторожности смерть потерпевшего или иные тяжкие последствия) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики.
Бардинский районный суд приговорил Шохрата Ахмедова к 2 годам ограничения свободы (электронный браслет), а Адалят Сулейманов был оправдан. Неудовлетворенный приговором прокурор подал апелляционный протест. Решением Гянджинского апелляционного суда протест был частично удовлетворен, а вынесенный Бардинским районным судом приговор в части, касающейся А.Сулейманова, отменен. Таким образом, он был приговорен к 2 годам ограничения свободы.скачать dle 11.3