Qarşıdakı günlərdə bəzi bölgələrə intensiv xarakterli yağış yağacaq - XƏBƏRDARLIQ » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Qarşıdakı günlərdə bəzi bölgələrə intensiv xarakterli yağış yağacaq - XƏBƏRDARLIQ
Son günlər ölkənin bir sıra bölgələrində, xüsusilə dağlıq və dağətəyi rayonlarında müşahidə olunan qeyri-sabit və yağmurlu hava şəraitindən sonra ölkə ərazisinin bəzi yerlərində ekzogen-geoloji proseslərin dinamikasında aktivlik müşahidə olunur. Yağan yağışlardan sonra lokal aktivləşmələr baş verib və bir neçə yerdə sürüşmə hadisəsi qeydə alınıb.
O qeyd edib ki, intensiv yağıntılar nəticəsində Bakı-Şamaxı-Yevlax avtomobil yolunun Qobustan rayonundan keçən 75.2-ci kilometrlik hissəsində fəsadlar müşahidə olunub.
N. Mahmudov əhaliyə çağırış edərək bildirib ki, növbəti günlərdə də bəzi bölgələrdə yağmurlu hava şəraiti, hətta intensiv xarakterli ola biləcəyi ilə bağlı vətəndaşlardan ehtiyatlı olmaları artıq dərəcədə xahiş olunur, sinoptiklər tərəfindən verilən xəbərdarlıqlara diqqət yetirsinlər, hava məlumatlarına ciddi yanaşsınlar və ehtiyat tədbirlərini unutmasınlar.скачать dle 11.3

Начальник службы: Дождливая погода привела к активизации оползней » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Начальник службы: Дождливая погода привела к активизации оползней
Наблюдаемая в последние дни дождливая погода в Азербайджане привела к активизации оползней.
"В последние дни на территории Азербайджана, особенно в горных и предгорных районах, наблюдается нестабильная и дождливая погода. Это привело к активизации экзогенных геологических процессов в некоторых частях страны. После обильных осадков произошли локальные активизации, и в нескольких местах были зафиксированы оползни", - сказал он.
Махмудов отметил, что в результате оползня повреждено дорожное полотно на 75,2-километровом участке автомобильной дороги Баку-Шамахы-Евлах, проходящем через Гобустанский район.
Глава метеослужбы призвал граждан проявлять повышенную осторожность в ближайшие дни с учетом прогнозируемой дождей в ряде регионов страны.
"Настоятельно просим граждан не игнорировать предупреждения синоптиков и не забывать о мерах предосторожности" - подчеркнул глава службы.скачать dle 11.3