Bəzi şəxslər 13 min manat cərimələnə bilərlər » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Yetkinlik yaşına çatmayanların toy və nişan mərasimlərini keçirənlər 13 min manatadək cərimələnəcək.
"Report"un xəbərinə görə, bununla bağlı İnzibati Xətalar Məcəlləsinə dəyişiklik layihəsi parlamentin bugünkü iclasında III oxunuşda müzakirəyə çıxarılıb.
Belə ki, Məcəlləyə yeni 189-2-ci maddə (Yetkinlik yaşına çatmayan şəxslərin erkən evliliyi ilə bağlı mərasimlərin keçirilməsi) əlavə edilir.
Yeni maddəyə əsasən, ictimai iaşə obyektlərini idarə edən şəxslər tərəfindən yetkinlik yaşına çatmayan şəxslərin erkən evliliyi ilə bağlı mərasimlərin (nişan, toy və digər mərasimlər) keçirilməsinə görə fiziki şəxslər 1 000 manatdan 1 500 manatadək məbləğdə, vəzifəli şəxslər 3 000 manatdan 4 000 manatadək məbləğdə, hüquqi şəxslər 6 000 manatdan 9 000 manatadək məbləğdə cərimə ediləcək.
Məcəllənin 189-2.1-ci maddəsində nəzərdə tutulmuş xətanın inzibati tənbeh almış şəxs tərəfindən inzibati tənbeh vermə haqqında qərar qüvvəyə mindiyi gündən bir il ərzində təkrar törədilməsinə görə fiziki şəxslər 2 000 manatdan 2 500 manatadək məbləğdə, vəzifəli şəxslər 5 000 manatdan 6 000 manatadək məbləğdə, hüquqi şəxslər 10 000 manatdan 13 000 manatadək məbləğdə cərimə olunacaq.
Müzakirələrdən sonra dəyişiklik layihəsi səsverməyə çıxarılaraq III oxunuşda qəbul edilib.скачать dle 11.3

В Азербайджане владельцев ресторанов за проведение свадеб несовершеннолетних ожидает крупный штраф » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
В Азербайджане владельцев ресторанов за проведение свадеб несовершеннолетних ожидает крупный штраф
Парламент Азербайджана принял в третьем, окончательном чтении поправки в Кодекс об административных проступках, предусматривающие крупные штрафы для управляющих объектами общепита, допустивших проведение свадеб и помолвок несовершеннолетних в своих заведениях.
Как сообщает Report, в кодекс добавлена новая ​​статья 189-2 об организации всевозможных обрядов и торжеств, связанных со вступлением в брак несовершеннолетних, в частности свадеб и помолвок.
Новая статья предусматривает штраф в размере от 1 000 до 1 500 манатов для физических лиц, от 3 000 до 4 000 манатов для должностных лиц и от 6 000 до 9 000 манатов для юридических лиц.
При повторном правонарушении в течение года физические лица будут оштрафованы на сумму от 2 000 до 2 500 манатов, должностные лица - от 5 000 до 6 000 манатов, юридические лица - от 10 000 до 13 000 манатов.скачать dle 11.3