Azərbaycanda 17 yaşında evlilik qadağan edilir » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
"Report"un xəbərinə görə, bununla bağlı Ailə Məcəlləsinə dəyişiklik layihəsi parlamentin bugünkü iclasında III oxunuşda müzakirəyə çıxarılıb.
Mövcud qanunvericiliyə əsasən, üzrlü səbəblər olduqda, nikaha daxil olmaq istəyən və nikah yaşına çatmamış şəxslərin yaşadıqları ərazinin müvafiq icra hakimiyyəti orqanı onların xahişi ilə nikah yaşının 1 ildən çox olmayaraq azaldılmasına icazə verə bilər.
Dəyişikliklə qanunun bu müddəası ləğv edilir.
Müzakirələrdən sonra dəyişiklik layihəsi səsverməyə çıxarılaraq III oxunuşda qəbul olunub.скачать dle 11.3

В Азербайджане отныне не допускается снижение брачного возраста на год по каким-либо причинам » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
В Азербайджане отныне не допускается снижение брачного возраста на год по каким-либо причинам
Депутаты Милли Меджлиса проголосовали за отмену пункта в Семейном кодексе, допускавшего снижение на один год брачного возраста по ряду причин, считавшихся уважительными.
Как сообщает Report, соответствующий проект поправок в Семейный кодекс был принят в третьем, окончательном чтении на сегодняшнем заседании парламента.
Согласно действовавшему законодательству, при наличии уважительных причин местный орган исполнительной власти мог дать разрешение на снижение брачного возраста не более чем на 1 год.скачать dle 11.3