Ombudsman mina təhlükəsi ilə bağlı beynəlxalq təşkilatlara çağırış edib » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Ombudsman mina təhlükəsi ilə bağlı beynəlxalq təşkilatlara çağırış edib
Azərbaycanın İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva mina təhlükəsi ilə bağlı beynəlxalq təşkilatlara çağırış edib.
Ombudsmanın müraciətində işğal dövründə Ermənistan tərəfindən Azərbaycan torpaqlarında basdırılmış minaların mülki şəxslərin və hərbi qulluqçuların həyatına təhlükə yaratmaqda və son qoymaqda davam etdiyi vurğulanıb. Qeyd edilib ki, son iki gündə işğaldan azad olunmuş Cəbrayıl rayonu ərazisində baş vermiş partlayışlar nəticəsində Azərbaycan Minatəmizləmə Agentliyinin əməkdaşı vəfat edib, bir neçə mülki şəxs müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri alıb:
"İşğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə basdırılmış minalar və partlamamış hərbi sursatlar bölgədə bərpa və yenidənqurma işlərinin icra edilməsinə, keçmiş məcburi köçkünlərin təhlükəsiz şəkildə öz yurdlarına qayıdışına və bu torpaqlarda yaşayışına, eləcə də ekoloji problemlər və onların yaratdığı fəsadlarla mübarizə dövründə sağlam ətraf mühitdə yaşamaq hüququnun təmin olunmasına ciddi maneə törədir.
Ermənistan tərəfindən otuz ilə yaxın işğal dövründə basdırılmış minaların dəqiq xəritələrinin təqdim olunmaması isə onların beynəlxalq hüquq və beynəlxalq humanitar hüququn norma və prinsiplərinə hörmətsizliyini hələ də açıq şəkildə nümayiş etdirməkdədir".
Ombudsman bildirib ki, beynəlxalq təşkilatlar Ermənistanın mina terroruna biganə qalmamalı, törədilən hərbi və ekoloji cinayətlərə, humanitar hüquq pozuntularına, o cümlədən uşaq hüquqlarının kobud şəkildə pozulmasına sərt reaksiya verməli, dəqiq mina xəritələrinin Azərbaycana təqdim edilməsi istiqamətində bu ölkəyə ciddi təsirlər göstərməlidir.

Омбудсмен вновь призвала мировое сообщество оказать давление на Армению » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Омбудсмен вновь призвала мировое сообщество оказать давление на Армению
Омбудсмен Азербайджана Сабина Алиева вновь обратилась к международному сообществу с призывом оказать давление на Армению в вопросе передачи азербайджанской стороне точных минных карт.
В своем заявлении омбудсмен подчеркнула, что мины, заложенные Арменией на азербайджанских землях за почти 30 лет оккупации, продолжают угрожать жизни гражданских лиц и военнослужащих.
Алиева напомнила, что только за последние два дня в результате взрывов мин в освобожденном от оккупации Джебраильском районе погиб сотрудник Агентства Азербайджана по разминированию, несколько гражданских получили телесные повреждения различной степени тяжести.
"Мины и неразорвавшиеся боеприпасы на освобожденных от оккупации территориях серьезно препятствуют восстановительным работам в регионе, безопасному возвращению бывших вынужденных переселенцев на родные земли и их проживанию там", - сказала она.
Омбудсмен добавила, что Армения по сей день не передала Азербайджану точные минные карты. Это открытая демонстрация неуважения к нормам и принципам международного права и международного гуманитарного права, сказала она.
Сабина Алиева также призвала международные организации не закрывать глаза на минный террор со стороны Армении, жестко осудить совершенные военные и экологические преступления, гуманитарные правонарушения, оказать серьезное давление на эту страну для передачи Азербайджану точных минных карт.