Azad Rəhimov: Avropa Festivalı istədiyimizdən də yaxşı qarşılandı
Avropa Gənclər Olimpiya Festivalı istədiyimizdən də yaxşı qarşılandı. Yarışa maraq yüksək oldu. Artıq 135 medal dəstindən 115-i sahibini tapıb. Rusiya artıq 60 medalla ilk sırada qərarlaşıb. Azərbaycan isə 10 qızıl, 7 gümüş və 6 bürünc medalla II sıradadır. Ümid edirəm ki, sonadək bu mövqeyi əldən verməyəcəyik.
Bunu Gənclər və İdman naziri Azad Rəhimov deyib.
A.Rəhimov bu gün Bakıda keçirilən XV Avropa Gənclər Olimpiya Festivalı ilə bağlı hesabat xarakterli mətbuat konfransında bu idman tədbirində həm azarkeşlərin, həm də medianın böyük rolu olduğunu bildirib:
“Oyunların işıqlandırılmasında medianın rolu yüksək olub. 100-yə yaxın media nümayəndəsi 350-yə yaxın zonada müsahibə götürüb. Sosial mediada bu yarışla bağlı 200 mindən çox fikir mübadiləsi aparılıb”.
Nazir xatırladıb ki, 2007-ci ildə Belqradda keçirilən festivalda Azərbaycan yeddi qızıl medal qazanmışdı:
“O vaxt VI sıranı tutmuşduq. İndi isə hazırda II yerdəyik. Təbii ki, qızıl medallarımızın sayı daha çox ola bilərdi. Amma ümumilikdə medalların sayından razı qaldım.
Komanda idman növlərində uğur qazana bilməməyimizlə razıyam. Ancaq nəzərə almalıyıq ki, Azərbaycana bu yarışla bağlı gələn yeddi komanda Avropanın ən güclüsü idi. Bununla belə, basketbol millimizin Xorvatiya üzərində qələbəsi bizi sevindirdi”.
Qeyd edək ki, bu gün Avropa Gənclər Olimpiya Festivalının bağlanış mərasimi saat 20:30-da başlayacaq.скачать dle 11.3

Азад Рагимов: Еврофестиваль вызвал больший интерес, чем мы ожидали
Об этом сказал министр молодежи и спорта Азербайджана Азад Рагимов на пресс-конференции, посвященной итогам проходящего в Баку ЕЮОФ.
По его словам, из 135 комплектов медалей победители уже получили 115. Россия занимает первую строчку с 60 медалями. Азербайджан - на второй с 10 золотыми, семью серебряными и шестью бронзовыми медалями. Министр выразил надежду, что Азербайджан сохранит эту позицию.
А.Рагимов подчеркнул важную роль, которую сыграли не только болельщики, но и представители медиа:
«СМИ сыграли очень важную роль в освещении соревнований. Около сотни представителей медиа взяли около 350 интервью. В социальных сетях состоялось более 200 тысяч обменов мнениями о соревнованиях».
Министр напомнил, что в 2007 году на фестивале, проведенном в Белграде (Сербия), Азербайджан завоевал семь золотых медалей:
«Тогда мы заняли шестое место, а сейчас на втором. Золотых медалей могло быть и больше. Но в целом я доволен результатами.
Я согласен, что мы не смогли достичь успеха в командных видах спорта. Но мы должны учитывать, что приехавшие на Еврофестиваль семь команд - сильнейшие в Европе. Вместе с тем, нас порадовала победа нашей баскетбольной команды над Хорватией».
Отметим, что сегодня, 27 июля, в 20:30 состоится церемония закрытия Европейского юношеского олимпийского фестиваля.