XİN-dən Dilqəm Əsgərov və Şahbaz Quliyevlə bağlı - AÇIQLAMA
Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyi (XİN) Dilqəm Əsgərov və Şahbaz Quliyevin Ermənistan tərəfindən girov götürülməsinin beşinçi ildönümü ilə bağlı açıqlama yayıb.
Açıqlamada deyilir:
“Bu gün azərbaycanlı mülki şəxslər Dilqəm Əsgərov və Şahbaz Quliyevin Ermənistan tərəfindən girovluqda saxlanılmasının beş ili tamam olur.
D.Əsgərov və Ş.Quliyev ölkəmizin Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş Kəlbəcər rayonunda valideynlərinin məzarlarını ziyarət edərkən Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən girov götürülüb, onların yanında olan Həsən Həsənov isə qətlə yetirilib. Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərində yaradılmış oyuncaq separatçı rejim tərəfindən uydurma iddialar əsasında mülki şəxslərimiz üzərində qurma “məhkəmə” təşkil edilərək, D.Əsgərov “ömürlük”, Ş.Quliyev isə 22 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib.
Bu iki azərbaycanlı mülki şəxsin Ermənistan girovluğunda keçən hər bir günü işgəncə altında keçən növbəti bir gündür. D.Əsgərov və Ş.Quliyevin girov götürülməsindən əvvəlki və sonrakı görüntüləri onların girovluqda saxlandıqları müddətdə qeyri-insani rəftara, fiziki və mənəvi işgəncələrə məruz qaldığını açıq şəkildə sübut edir.
Ermənistan tərəfindən qeyri-insani davranış nümayiş etdirilərək beş il ərzində ağır şərtlər altında D.Əsgərov və Ş.Quliyevin girovluqda saxlanılması və digər bu xüsusda olan əməlləri münaqişənin danışıqlar yolu ilə həllinə ciddi zərbə vurur və gərginliyin daha da artmasına xidmət edir.
Əgər Ermənistan tərəfi dəfələrlə bəyan etdiyi kimi, “münaqişənin yalnız sülh yolu ilə həlli üçün müvafiq şəraitin yaradılmasına” nail olmaq istəyirsə, o zaman qanunsuz şəkildə girovluqda saxladığı Azərbaycanın mülki şəxslərinin azad olunması istiqamətində addımlar atmalıdır.
Girovluqda olan soydaşlarımızın tezliklə azad edilməsi və ailə üzvlərinə qovuşması üçün ali humanizm prisiplərini rəhbər tutaraq bütün beynəlxalq ictimaiyyəti, xüsusilə ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədr ölkələrini, aidiyyəti beynəlxalq təşkilatları və qeyri-hökumət təşkilatlarını Ermənistana ciddi təsir və təzyiq göstərməyə çağırırıq.
Azərbaycan D.Əsgərov və Ş.Quliyevin azad edilməsi məsələsini hər zaman diqqət mərkəzində saxlaylır və mülki şəxslərimizin azad olunması üçün zəruri tədbirlər bundan sonra da davam etdiriləcək”.скачать dle 11.3

МИД о Дильгаме Аскерове и Шахбазе Гулиеве
Министерство иностранных дел Азербайджана распространило заявление по случаю пятой годовщины захвата армянскими вооруженными силами в заложники Дильгама Аскерова и Шахбаза Гулиева.
«Сегодня исполняется ровно пять лет с момента захвата Арменией в заложники гражданских лиц - азербайджанцев Дильгама Аскерова и Шахбаза Гулиева.
Д.Аскеров и Ш.Гулиев, приехавшие в оккупированный Арменией Кельбаджарский район, чтобы посетить могилы родителей, были взяты в заложники вооруженными силами Армении, находившийся с ними Гасан Гасанов был убит. На основе сфабрикованных обвинений марионеточного сепаратистского режима, созданного на оккупированных землях Азербайджана, был организован «суд», Д.Аскерову назначили «наказание» в виде пожизненного лишения свободы, а Ш.Гулиеву - 22 года лишения свободы.
Эти два мирных азербайджанца, будучи в Армении заложниками, каждый день подвергаются пыткам. Фотографии Д.Аскерова и Ш.Гулиева до захвата в заложники и после доказывают, что в армянском плену с ними жестоко обращались, подвергали физическим и моральным пыткам.
Бесчеловечное обращение, удерживание в течение пяти лет в тяжелых условиях Д.Аскерова и Ш.Гулиева в качестве заложников и другие подобные действия Армении наносят серьезный ущерб процессу переговоров по урегулированию конфликта и способствуют еще большему росту напряженности.
Если Армения стремится, как заявляла неоднократно, добиться «создания соответствующих условий для мирного урегулирования конфликта», то она должна предпринять шаги, направленные на освобождение азербайджанских гражданских лиц, незаконно удерживаемых в качестве заложников.
Мы призываем международное сообщество, особенно страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ, соответствующие международные и неправительственные организации, руководствуясь высшими гуманистическими ценностями, оказать на Армению серьезное влияние и давление для скорейшего освобождения наших соотечественников и соединения их с семьями.
Азербайджан всегда держит в центре внимания вопрос освобождения Д.Аскерова и Ш.Гулиева, и меры, необходимые для освобождения гражданских лиц, будут продолжены», - говорится в заявлении МИД.скачать dle 11.3