94 min nəfərin pensiyası 30 faiz artacaq - Nazirlik məlumat yaydı
Prezident İlham Əliyevin 18 iyun 2019-cu il tarixli sərəncamları ilə dövlət sektorunda əməkhaqlarının ciddi şəkildə artımı qanunvericiliyə əsasən, xüsusi şərtlərlə pensiya təyin olunmuş 94 min nəfərin pensiyasının 30 faizdən çox artmasına səbəb olacaq.
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin (ƏƏSMN) İctimaiyyətlə əlaqələr və kommunikasiya şöbəsinin məlumatına görə, onların sırasına dövlət qulluqçuları, hərbi qulluqçular, ədliyyə, hüquq mühafizə, fövqəladə hallar, miqrasiya orqanları əməkdaşları, xüsusi rütbəli şəxslər və b. daxildir.
Həmin şəxslərin çalışdıqları sahələr üzrə əməkhaqlarının artımı ilə əlaqədar onların əmək pensiyaları da yenidən hesablanaraq artırılır. Həmin şəxslərin pensiyalarına edilən artımlar əməkhaqlarının artırıldığı vaxtdan hesablanaraq ödənilir.
Beləliklə, ötən ay dövlət başçısının qanunvericilik təşəbbüsü əsasında minimum pensiyanın 200 manata çatdırılması 660 min vətəndaşın, əməkhaqlarının artımı isə xüsusi şərtlərlə pensiya təyin olunmuş 94 min nəfərin pensiyasının əhəmiyyətli dərəcədə artmasına imkan verib.
Nəticədə, cari il ərzində reallaşan ikinci sosial paket 750 mindən çox vətəndaşın pensiyasının ciddi şəkildə artması ilə nəticələnib.

Пенсии некоторых граждан вырастут на 30%
Значительное повышение зарплат в государственном секторе после подписания Президентом Ильхамом Алиевым распоряжений от 18 июня 2019 года приведет к более чем 30-процентному увеличению пенсий 94 тысяч пенсионеров, вышедших на пенсию на особых условиях.
По информации отдела по связям с общественностью и коммуникациям Министерства труда и социальной защиты населения Азербайджана, к ним относятся государственные служащие, военнослужащие, сотрудники органов юстиции, правоохранительных органов, сотрудники МЧС, сотрудники миграционной службы, лица со специальными званиями и другие.
В связи с ростом зарплат в сферах, в которых трудились данные лица, трудовые пенсии будут вновь пересмотрены и повышены. Надбавки к пенсиям данных лиц рассчитываются и выплачиваются с момента повышения заработной платы.
Увеличение минимального размера пенсий до 200 манатов по законодательной инициативе Президента коснется 660 тыс. граждан, а повышение заработных плат позволит значительно увеличить пенсии 94 тысяч человек, которые вышли на пенсию на особых условиях.
В итоге реализованный в этом году второй социальный пакет привел к значительному увеличению пенсий более чем 750 тысяч граждан.скачать dle 11.3