Yohannes Han: Azərbaycan Aİ üçün əsas tərəfdaşlardan biridir
Azərbaycan Aİ üçün əsas tərəfdaşlardan biridir. Xüsusilə iqtisadi və ticarət baxımından. Bu forum Aİ ilə Azərbaycan arasında intensivləşən və inkişaf edən əlaqələrə bir nümunədir.
Bunu Avropa Qonşuluq Siyasəti və Genişlənmə Danışıqları üzrə Avropa İttifaqının (Aİ) komissarı Yohannes Han jurnalistlərə açıqlamasında deyib.
O bildirib ki, Avropa İttifaqı Azərbaycan iqtisadiyyatının şaxələndirilməsi istiqamətlərindəki səylərini müsbət qarşılayır:
“Düşünürəm ki, Azərbaycan bu istiqamətdə düzgün istiqamət seçib. Nümunə üçün, keçən il Azərbaycanda İKT sektoru 9 faiz artımı göstərmək olar. Biz hansı sahədə mümkündürsə, orada göstərilən səyləri dəstəkləməyə hazırıq.
Ona görə nikbinəm və ümid edirəm ki, Aİ ilə Azərbaycan arasında hər tərəfli əməkdaşlığa dair saziş tez biz zamanda imzalanacaq. Bu, yetərincə iddialı sazişdir və hər iki tərəf bunun ərsəyə gəlməsini istəyir. Hər iki tərəf arasında əməkdaşlıq potensialı onu göstərir ki, biz bu imkanları şirkətlərimizə təmin edə bilərik. Bu saziş Aİ-nin əsas prioritetlərindən biridir. Bu, Aİ və Azərbaycan arasında intensivləşən əməkdaşlığın növbəti sübutu olacaq”.

Йоханнес Хан: Азербайджан - один из основных партнеров ЕС
Азербайджан является для ЕС одним из ключевых партнеров, в особенности с точки зрения экономики и торговли. Этот форум является примером активизации и развития отношений между ЕС и Азербайджаном.
Как передаёт Median.Az со ссылкой на oxu.az, об этом заявил журналистам комиссар ЕС по вопросам расширения и политики соседства Йоханнес Хан перед началом бизнес-форума Азербайджан-ЕС, который открылся сегодня в Баку.
По его словам, Евросоюз приветствует усилия по диверсификации азербайджанской экономики:
«Полагаю, что Азербайджан избрал правильное направление. В качестве примера можно указать рост ИKT-сектора в Азербайджане в прошлом году на 9%. Мы готовы поддержать усилия (Азербайджана) в любой отрасли.
Поэтому я настроен оптимистично и надеюсь, что в ближайшее время будет подписано соглашение о всестороннем сотрудничестве между ЕС и Азербайджаном. Это довольно амбициозное соглашение, и обе стороны хотят, чтобы оно состоялось. Потенциал сотрудничества между двумя сторонами показывает, что мы можем предоставить эти возможности нашим компаниям. Это соглашение - один из основных приоритетов ЕС. Оно станет очередным доказательством усиления сотрудничества между ЕС и Азербайджаном».скачать dle 11.3