Gürcüstan səfiri: "9 Aprel və 20 Yanvar böyük faciələrdir, acılarımız birdir"
report-a istinadən xəbər verir ki, bunu 9 Aprel Tbilisi hadisələrinə həsr olunan fotosərgidə Gürcüstanın Azərbaycandakı səfiri Zurab Pataradze bildirib.
“Gürcülərin böyük faciəsindən 30 il ötür. Ölkəmizin gələcəyi naminə, müstəqilliyi naminə günahsız insanlar həlak olublar. Bu faciə həm də qürur yerimizdir. Baş verən hadisədən iki il keçəndən sonra Gürcüstan müstəqilliyini elan etdi”, - deyə qeyd edən diplomat Azərbaycanla Gürcüstanı eyni ağrı-acı birləşdirdiyini dilə gətirib.
"1990-cı ilin 20 yanvar günü Sovet İttifaqının totalitar rejimi azadsevər Azərbaycan xalqına divan tutub. Tbilisiyə nisbətən Bakıda qurbanların sayı daha çox olub. İndi biz onların unudulmaması, xatirəsinin daim yaşaması üçün hər şey etməliyik. Övladlarımız millətin qəhrəmanlarını tanımalı və yad etməlidirlər", - səfir vurğulayıb.
Qeyd edək ki, 9 aprel 1989-cu il tarixində Tbilisi şəhərinin mərkəzində Sovet ordusunun Gürcüstanın müstəqilliyinin tərəfdarlarının kütləvi mitinqinə amansızlıqla hücum etməsi nəticəsində aralarında 16 qadın olmaqla 21 nəfər həlak olmuş, 290 nəfər xəsarət alaraq əlil olmuş, 300-ə yaxın insan isə xüsusi tərkibli qazla zəhərlənmişdir.

Посол Грузии: 9 апреля и 20 января - это две большие трагедии
Как передает Median.Az со ссылкой на Report, об этом на фотовыставке, посвященной трагическим событиям в Тбилиси 9 апреля, журналистам заявил посол Грузии в Азербайджане Зураб Патарадзе.
"Прошло 30 лет со дня большой трагедии для грузин. Невинные люды погибли во имя независимости, будущего нашей страны. Эта трагедия также связана с гордостью. Практически спустя 2 года Грузия объявила о своей независимости (от СССР - ред.)", - отметил он.
Посол также подчеркнул, что Азербайджан и Грузию объединяет общая боль.
"9 апреля и 20 января - это две большие трагедии и у нас одинаковая боль. 20 января 1990 года тоталитарный режим Советского Союза подверг репрессии свободолюбивый народ Азербайджана. И по сравнению с Тбилиси, в Баку, к сожалению, жертв было больше. Но мы все должны сделать так, чтобы их имена, их память не были забыты. Наши дети должны знать и вспоминать своих героев", - подытожил дипломат.
Отметим, 9 апреля 1989 года советская армия жестоко разогнала в центре Тбилиси митинг в поддержку независимости Грузии. В результате этого погиб 21 человек, среди которых было 16 женщин. Около 300 человек было отравлено газом, 290 покалечены.